zavřít
Upravit životopis

Životopis

Vyrůstal v arizonském Flagstaffu, kde jeho otec, známý archeolog a antropolog, působil na univerzitě jako profesor a ředitel muzea. Od druhého ročníku na Stanford University se zajímal o divadlo, které vystudoval na Carnegie-Mellon University (1972) v Pittsburghu. V odborné herecké průpravě pokračoval u Dana Fauciho v losangeleském Actors Institute (1978 zde sám učil).

Jako zaskakující herec byl 1972 angažován do mimobroadwayské inscenace hry Toma Stopparda Opravdový inspektor Hound. Pravidelně účinkoval v shakespearovských produkcích Josepha Pappa, které se konaly pod názvem Shakespeare in the Park. Zároveň vystupoval v různých TV seriálech, např. The Doctors (Lékaři) a Somerset. Nesmírně populární se stal v průběhu 80. let díky postavě Sama Maloneho, majitele bostonského nočního podniku, za jehož ztvárnění v úspěšném TV seriálu Cheers (1982-92, Na zdraví! - ČTV) získal Zlatý glóbus 1989 a cenu Emmy 1990).

Před film. kamerou debutoval úlohou losangeleského policisty Iana Campbella, zabitého dvěma pašeráky, v kriminálním dramatu podle skutečné události Cibulové pole (r. H. Becker). Objevil se v řadě úspěšných filmů: obrýlený cynický právník Peter Lowenstein, přítel hlavního hrdiny-zkorumpovaného právníka (William Hurt), v kriminálním psychologickém dramatu Žár těla (r. L. Kasdan); egocentrický a záletný reklamní herec Jack Holden, jeden ze tří svobodných mužů (Tom Selleck a Steve Guttenberg), kteří shodou okolností musejí delší dobu sami pečovat o malou holčičku, v romantických komediích Tři muži a nemluvně (r. L. Nimoy) a Tři muži a malá dáma (r. E. Ardolino).

Avšak svoji nejvýznamnější úlohu vytvořil opět v TV; stala se jí postava otce, obviněného vlastní dcerou ze zneužití, v kontroverzním dramatu Něco o Amélii (Zlatý glóbus 1983 a nominace na cenu Emmy 1983). Velmi razantně se angažuje v ekologických hnutích; 1987 založil organizaci American Oceans Campaign (OAC) a je členem sdružení Budoucnost pro děti. Po rozvodu se svou ženou, architektkou Casey Coatsovou, s níž má dvě děti, žil nějaký čas s herečkou Whoopi Goldbergovou. Od 1995 má za manželku herečku Mary Steenburgenovou, po jejímž boku hrál novináře Mikea v sitcomu Ink (1996-97, Najedné lodi).

Autor: Miloš Fikejz

Mohli by vás také zajímat…