zavřít
Upravit životopis

Životopis

Terence Henry Stamp je anglický herec nominovaný na Oscara.

Mládí
Pochází z pěti dětí a je z nich nejstarší. Narodil se v Stepney v Londýně jako syn Ethel Esterové (Perrottové) a Thomase Stampa, který byl kapitánem na vlečné lodi. Jeho bratr Chris Stamp byl hudební producent a manažer, který byl během 60. let manažerem hudební skupiny The Who. Jelikož byl jeho otec často na cestách s Britským námořnictvem, většinu času vyrůstal pouze se svou matkou, babičkou a tetami. Jeho dětský idol byl filmový herec Gary Cooper poté, co jej jeho matka ve třech letech vzala do kina na film Beau Geste. Jeho idol byl také James Dean.

Po ukončení školy pracoval v různých reklamních agenturách v Londýně. Ale stále chtěl být hercem, povedlo se mu to poté, co byl zproštěn dvouleté vojenské služby kvůli problémům s nohama.

Kariéra

Role v Supermanovi
Ztvárnil velkého padoucha z planety Krypton Generála Zoda ve filmu Superman v režii Richarda Donnera z roku 1978. Roli Generála Zoda si zopakoval v pokračování filmu Superman 2 v režii Richarda Lestera z roku 1980. V roce 2003 se vrátil k Supermanovi v nové roli, namluvil otce Clarka Kenta, Jor-Ela, v WB\CW televizním seriálu Smallville (2001-2011). Terrence Stamp zopakoval svou Generála Zoda v šesté řadě seriálu v epizodě s názvem "Zod" pomocí počítačové animace.

Osobní život
V roce 1960 bydlel v East London s hercem Michaelem Cainem.

V 60. letech prožil románky s několika filmovými hvězdami Julie Christie, Brigitte Bardotovou a se supermodelkou Jean Shrimptonovou. On a Jean Shrimptonová byli jedním z nejvíc fotografovaných párů ve Swinging London. Poté co Jean Shrimptonová ukončila svůj vztah, přestěhoval se do Indie. Zde žil v Ashramu daleko od společnosti po několik let.

Na Silvestra roku 2002 se poprvé oženil. Svoji devětadvacetiletou nevěstu Elizabeth potkal v lékárně v 90. letech v Bondi, v Novém Jižním Walesu. Její předci pocházeli ze Singapuru, Austrálie a Číny. Elizabeth vyrostla v Singapuru předtím než se odstěhovala do Austrálie ve svých 20 letech studovat Farmacii. Pár se rozvedl na základě nepřekonatelných rozdílů v dubnu 2008.

Mohli by vás také zajímat…