zavřít
Upravit životopis

Životopis

Sportu se věnuje již od malinka, protože se narodila ve sportovní rodině. Ve 2 letech ji rodiče poprvé postavili na lyže, a tak začala s lyžováním. Bratr v té době už závodil tak byli pořád na horách.

Od 4 let začala chodit do sportovní gymnastiky. V 5 letech se dostala na první závody a v 8 jsem poprvé závodila na mistrovství ČR. Každým rokem splnila další výkonostní třídu a v 9 letech už závodila na mezinárodních závodech. Tréninků začalo přibývat. Musela denně trénovat 3-4 hodiny v tělocvičně. Většinou trénovala i o víkendech, kdy chtěli jezdit na hory. Musela se rozhodnout, jestli skončí a bude hledat jiný sport (nejlépe mimo tělocvičnu) nebo zůstane u gymnastiky. V 10 letech se rozhodla, že skončí.

V létě, když se jela podívat za bratrem do Acrobat parku (v té době už dělal akrobatické lyžování) a zkusila si skočit na lyžích z můstku do vody, rozhodla se, že tento sport chce dělat také. Začala jezdit za SKI KLUB Šumperk. Hned v první sezóně 2003/2004 vyhrála celkovou sérii Českého poháru i mistrovství ČR. V sezóně 2004/2005 svá vítězství obhájila. Od tohoto roku byla zařazena do TCM (tréninkové centrum mládeže).

V létě jako obvykle zamířila do Acrobat parku ve Štítech a začala pilovat všechny možné skoky. Především backflipa (salto dozadu), kterého v zimě měla začít skákat. Léto přešlo v podzim a konečně se mohli vydat na hory. Sezónu 2006/2007 zahájila na švýcarském ledovci v Zermattu, kde mohla na vlastní oči vidět nejlepší světové boulaře. Na sněhu uplatnila letní tréninky ze Štítů a skočila své první salto na sněhu. Už se těšila až tento skok využije v závodech, ale zimy se v tomhle roce nedočkala. V Česku se nakonec nekonaly ani jedny závody, a tak se vydala se svým taťkou alespoň na Německý pohár, který se konal v rakouském Obertauernu. Nakonec obsadila 5. místo, ale hlavně byla ráda, že si může zalyžovat. V tomto roce byla zařazena do SCM (sportovní centrum mládeže) a do juniorské reprezentace České republiky.

V sezóně 2007/2008 se zúčastnila svých prvních závodů Evropského poháru, kde nasbírala plno cenných zkušeností a na konci sezóny se dočkala i prvního většího úspěchu, když ve švýcarském Engelbergu obsadila 4. místo.

V sezóně 2008/2009 poprvé jela i na závody Světového poháru do Švédska (Äre) a Norska (Voss), kde se umístila na 19. místě.

Tereza Vaculíková

25 let, akrobatická lyžařka, jízda v boulích