zavřít
Upravit životopis

Životopis

Tero Pitkämäki je finský atlet, oštěpař. Na olympiádě 2004 obsadil 8. místo s výkonem 83,01 metrů a od té doby je jedním z nejlepších světových štěpařů. V srpnu 2005 přehodil devadesátimetrovou hranici výkonem 91,53 metrů a byl favoritem mistrovství světa v atletice 2005, které se ten rok konalo v jeho rodném Finsku. Přesto skončil „až“ na čtvrtém místě. V roce 2006 získal stříbrnou medaili na mistrovství Evropy v atletice ve švédském Göteborgu. Pitkämäki je znám svým rivalstvím s olympijským vítězem Andreasem Thorkildsenem.

Světový šampion v desetiboji Roman Šebrle skončil druhý v anketě o nejlepšího atleta Evropy za rok 2007. Více hlasů dostal od fanoušků, médií a odborníků jen finský oštěpař Tero Pitkämäki, na třetí příčce skončil estonský diskař Gerd Kanter. Pitkämäki v uplynulé sezoně vrátil Finsko do pozice oštěpařské velmoci. Jako čtvrtý reprezentant severské země se stal mistrem světa a z šestnácti závodů bylo jeho nejhorším umístěním dvakrát druhé místo. Jedno z nich vybojoval na Zlaté lize v Římě, při kterém zažil jednu z nejhorších zkušeností v kariéře, když oštěpem trefil francouzského dálkaře Salima Sdiriho. Pitkämäki poslal nejdál v sezoně oštěp na domácí půdě v Lapinlahti, kde v červenci vyhrál výkonem 91,23 metru. Anketu, jež se koná od roku 1993, vyhrál jako první Fin v historii. Vloni ji ovládl portugalský sprinter Francis Obikwelu.

Výsledky ankety Atlet Evropy 2007: 1. Pitkämäki (Fin./oštěp), 2. Šebrle (ČR/desetiboj), 3. Kanter (Est./disk), 4. Évora (Portug./trojskok), 5. Tichon (Běl./kladivo), 6. Alekna (Lot./disk), 7. Howe (It./dálka), 8. Borzakovskij (Rus./800 m), 9. Röthlin (Švýc./maraton), 10. Obikwelu (Portug./100-200 m).