zavřít
Upravit životopis

Životopis

Thom Yorke, celým jménem Thomas Edward Yorke je zpěvák a spoluzakladatel alternativně rockové skupiny Radiohead.

Hraje především na akustickou a elektrickou kytaru a na klavír. Ovládá ale i hru na baskytaru a bicí. Jako vokalista hostoval na studiových albech pro Björk, PJ Harvey, DJ Shadow a UNKLE.

V současné době žije v centru Oxfordu s partnerkou Rachel Owen. Mají spolu dvě děti: Noaha (* 2001, Thom mu věnoval album Amnesiac) a Agnes (* 2004). Rachel a Thom jsou spolu od univerzitního studia.

Od svého narození trpí Thom paralýzou levého očního víčka. Mezi prvním a šestým rokem života podstoupil sérii operací. Jeho hendikep (tzv. lenivé oko - amblyopia) spolu se zaměstnáním svého otce, které si vyžadovalo časté změny bydliště, způsobily, že Thom měl v dětství problémy najít si kamarády a trpěl pocity osamělosti.

Rodina se nakonec usadila v Oxfordshire. Thom navštěvoval internátní školu Abingdon School, kde poznal přátele, s kterými v roce 1986 zformoval skupinu Radiohead.

Na University of Exeter studoval dějiny umění a angličtinu. Pracoval také v místní psychiatrické léčebně.

Thom Yorke je také politický aktivista. Angažuje se ve prospěch organizací Přátelé Země, Amnesty International a kampaní Make Poverty History, Make Trade Fair a The Big Ask.

10. července 2006 vyšlo Thomovo první sólové album s názvem The Eraser.

Mohli by vás také zajímat…