zavřít
Upravit životopis

Životopis

Anglický skladatel, zpěvák, multiinstrumentalista, producent, manažer a programátor, narozený v Egyptě roku 1958, vlast. jm. Thomas Morgan Robertson. Začínal v Paříži jako jazzový pianista (poč. 70. let). V letech 1977 - 1979 pracuje jako zvukový technik a hráč na klávesy. Velký vliv na něj má m.j. Brian Eno a skupina Kraftwerk. V r. 1979 se krátce přidává ke skupině The Camera Club.

Jeho první singl na vlastní značce byl neúspěšný. Poté Dolby spolupracuje se skupinami Foreigner a Def Leppard. Až další singl z října 1981 uspěl lépe. Vyšel na vlastní zn. Venice In Peril a distribuován byl přes EMI. Debutové album uspělo v USA, kde se v r. 1983 stává velký hit ze skladby She Blinded My With Science. V Anglii se prosazuje až albem Blinded By Science (1983).

V r. 1985 spolupracuje s Prefab Sprout, Joni Mitchell a Georgem Clintonem. V následujícím roce píše hudbu k filmům Gothic a Howard The Duck (už předtím psal pro film Fever Pitch). V r. 1987 se stěhuje do Los Angeles, kde spolupracuje m.j. s Belindou Carlisle. Prosadil se i jako scénarista a autor videoklipů.

Thomas Dolby

62 let, producent, zpěvák, skladatel

Mohli by vás také zajímat…