zavřít
Upravit životopis

Životopis

Pochází ze staré aristokratické rodiny; jako dcera skotského důstojníka vyrůstala v prostředí britské vysoké šlechty a byla vychovávána na nejlepších stavovských školách. Po ukončení studií sociálních a politických věd na Cambridge University nastoupila 1983 angažmá do Nuffield Theatre v Southhamptonu. O rok později se stala členkou souboru Royal Shakespeare Company, v jehož inscenaci Shakespearovy hry Oko za oko se představila rolí Julie.

Působila na mnoha významných britských scénách (Travers Theatre v Edinburghu, Royal Court, Almeida Theatre a National Theatre v Londýně), kde hrála mj. v dramatech Mika Scotta Mrtví muži, Petera Arnotta Bílá růže (1985) a Botho Strausse Turistický průvodce. 1988 slavila úspěch na jevišti Almeida Theatre jako Mozart v Puškinově tragédii Mozart a Salieri, s níž hostovala i ve Vídni a v Berlíně. Jestliže na divadle spojovala své umělecké ambice výhradně s díly avantgardních tvůrců, obdobně si počíná i ve filmu.

Prosadila se jako dvorní herečka režiséra Dereka Jarmana, v jehož výtvarně stylizovaných a homosexuálně orientovaných zpovědích, vizích a podobenstvích vytvořila plejádu různorodých ženských postav: přelétavá milenka Lena v životopisném portrétu italského malíře z přelomu 16. a 17. století Caravaggio, Panna Maria ve variaci na biblické téma Zahrada a výřečná lady Ottoline Morrellová, milenka filozofa a matematika Bertranda Russella (Michael Gough), v životopisné hříčce o rakouském filozofovi Wittgenstein. Osmiletou spolupráci s Jarmanem ukončila až jeho smrt v roce 1994.

Za roli vražedné královny Isabelly ve film. adaptaci hry Christophera Marlowa Edward II. byla oceněna Volpiho pohárem na MFF v Benátkách 1991. Zatím nejnáročnější hereckou kreaci, s níž se výrazně zapsala do mezinárodního povědomí, předvedla v postavě věčně mladého básníka Orlanda, o jehož grandiózní cestě čtyřmi staletími v mužské a ženské podobě pojednává stejnojmenná film. adaptace románu Virginie Woolfové Orlando (r. S. Potterová).

Poté si zahrála ve filmech Conceiving Ada a Teknolust Lynn Hershman-Leeson, Female Perversions Susan Streitfeld, Válečná zóna Tima Rotha a Possible Worlds Roberta Lepagea. V roce 2000 obsadila roli ve filmu Temná voda režisérů Davida Siegela a Scotta McGeeheea, která jí opět přinesla spoustu mezinárodních cen a tentokrát i nominaci na Zlatý glóbus v kategorii nejlepší herečka. Dále si zahrála ve filmech Adaptace Spikea Jonzeho, Adamovo tajemství Davida Mackenzieho a nadcházejícím komediálním dramatu Mikea Millse Thumbsucker. V roce 2005 si dále zahrála v dramatu Jima Jarmusche Zlomené květiny s Billem Murrayem a komiksové adaptaci Constantine s Keanu Reevesem.

V tomtéž roce se objevila v roli zlé Bílé čarodějnice Jadis ve filmovém zpracování knihy slavného C. S. Lewise, Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň. Režie se ujal Andrew Adamson (Shrek, Shrek2). Film vypráví příběh čtyřech sourozenců, kterým se během hry na schovávanou ve venkovském sídle starého profesora podaří pomocí magické skříně dostat do jiného světa.Narnie, v níž se ocitnou, se ukáže být okouzlující a mírumilovnou zemí obydlenou mluvícími zvířaty, skřítky, fauny, kentaury a obry, která je však díky prokletí zlé Bílé čarodějnice Jadisy odsouzena k věčné zimě. „Patřím k těm několika málo lidem z Británie, kteří v dětství žádnou knížku o Narnii nečetli,“ přiznává Swinton. „Dostala jsem se k nim až ve chvíli, kdy mi Andrew Adamson nabídnul roli v tomto filmu. Seznámila jsem se s nimi tak, že jsem je četla svým šestiletým dětem. Jejich verdikt jsem brala jako zkoušku ohněm. A když se ukázalo, že se jim knihy líbí, začala jsem o tom vážně uvažovat. Ano, hrát ztělesnění všeho zla je velký úkol. Taky se můžu dočkat toho, že se ke mně budou všechny děti celý zbytek života obracet zády!“, dodává herečka.

Mezi její další filmy patří That Man from London, Stephanie Daley a Michael Clayton.

Mohli by vás také zajímat…