Americký komik a herec Tim Allen (Timothy Allan Dick) se narodil 13. června 1953 v americkém městě Denver, ležícím v Coloradu. Přestože za svůj život ztvárnil desítky rolí, většina lidí si jej pamatuje hlavně jako Tima Taylora z rodinné situační...

Životopis

Americký komik a herec Tim Allen (Timothy Allan Dick) se narodil 13. června 1953 v americkém městě Denver, ležícím v Coloradu. Přestože za svůj život ztvárnil desítky rolí, většina lidí si jej pamatuje hlavně jako Tima Taylora z rodinné situační komedie Kutil Tim. Dlouhodobě patří mezi přední herce Hollywoodu, za což si v roce 2012, vysloužil hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.

Jeho matka, Marthy Katherine, byla sociální pracovnice a otec, Gerald M. Dick, se živil jako realitní agent. Tim má celkem 8 sourozenců. Když bylo Timovi jedenáct let, postihla rodinu obrovská tragédie, jeho otec zahynul po srážce s opilým řidičem, když se vracel domů z fotbalového zápasu.

Dva roky po této tragické události se Timova matka provdala za obchodního manažera Billa Bonese, který byl již v minulosti její školní láskou. Společně s Timem a jeho 5ti sourozenci se přestěhovali do Birminghamu, ležícího ve státě Michigan, kde žili společně se třemi Billovými dětmi, takže se jednalo opravdu o velkou rodinu. V Birminghamu studoval Tim střední školu Seaholm High School. Během studia na této škole navštěvoval divadelní a hudební kroužky, speciálně miloval hru na piáno. Po střední škole vedly jeho kroky na Central Michigan University a v roce 1974 pak přestoupil na Western Michigan University, kterou vystudovala řada významných a úspěšných osobností. Alan při studiu na Western University pracoval pro školní rozhlasovou stanici WIDR. Univerzitu ukončil v roce 1976 s bakalářským titulem se specializací pro rozhlasovou a televizní produkci.

Za nedlouho po ukončení studia začal toužit po tom stát se komikem, atak začal vystupovat v nočních klubech, kde si ho všimli hledači talentů z televizní stanice Showtime, pro kterou následně natočil několik programů.

Problémy se zákonem
Málokdo by do Tima Allena řekl, že měl několikrát opletačky se zákonem a část života strávil ve vězení. 2. října roku 1978 byl zatčen na mezinárodním letišti v Kalamazoo s více jak 650 gramy kokainu a následně byl obviněn z obchodování s drogami. V krajním případě mu za tento prohřešek hrozil doživotní trest vězení. Jelikož spolupracoval a poskytl jména dalších dealerů, zmírnil svůj možný trest na 3 až 7 let. Nakonec si odseděl 28 měsíců a 12. června 1981 byl z federálního nápravného zařízení v Minnesotě propuštěn.

Roku 1997 byl zatčen, tentokráte za mnohem menší prohřešek, než před téměř 20 lety. Policisté mu naměřili 0.15 promile v krvi. Za tento nerozvážný čin si vysloužil jednoletou podmínku.

Manželství a děti Tima Allena
V roce 1984, konkrétně 7. dubna se oženil s Laurou Deibelovou, se kterou mají dceru Katherine, která se narodila v roce 1989. Dvojice se rozvedla po 14 letech. V roce 2006 se jeho manželkou stala herečka Jane Hajduk, se kterou má taktéž dceru, která dostala jméno Elizabeth a narodila se v březnu 2009.

Tim Allen jako vášnivý sběratel automobilů
Je vášnivým sběratelem aut. Mezi vozy, které má ve sbírce, najdeme např. Ford Roadster z roku 1933, Chevrolet Impala SS LT5 z roku 1996, Ford Cabrio z roku 1946, Ford RS200 z roku 1986, či Shelby Cobra z roku 1965.

Tim Allen v seriálech
Životní rolí se pro něj stala jednoznačně postava Tima Taylora v americkém televizním seriálu Kutil Tim, pojednávající o ústřední postavě, jeho rodině a pořadu chvilka pro kutily. Jedná se o velice populární situační komedii, která se natáčela v letech 1991 až 1999. Světlo světa spatřilo celkem 8 řad čítajících 204 epizod. V českém znění propůjčil svůj hlas postavě Tima Taylora nejdříve Václav Postránecký a od 5. řady seriálu pak Zdeněk Mahdal. V letech 1993, 1994, 1995, 1996 a 1997 byl nominován na Zlatý glóbus v kategorii Nejlepší herec v seriálu - muzikál nebo komedie. Pouze v jednom případě byl úspěšný. Zlatý glóbus získal v roce 1995.

Druhým seriálem, kde ztvárnil titulní roli byl komediální seriál Poslední chlap, který se natáčí od roku 2011 do současnosti (2019) a pojednává o Mike Baxterovi v podání Tima Allena, který pracuje jako marketingový ředitel v obchodě pro sportovce a hlavně pro rybáře. V práci si jej všichni váží, ale doma kraluje ženské pohlaví. Do roku 2019 se natočilo celkem 7 řad, které mají dohromady 152 epizod.

Tim Allen v hraných a dabingových rolích
V roce 1988 se společně s dalšími 11 komiky objevil na podiu newyorského divadla Minetta Lane Theater v stand-up komedii Na stojáka (rež. Leonard Wong). O rok později si zahrál v dramatu Tropical Snow (rež. Ciro Durán) a roku 1991 pak v romantické komedii The Girl Who Came Late (rež. Andrew Lesnie).

Výraznějšího filmového úspěchu dosáhl v roce 1994, kdy si zahrál hlavní roli v rodinné, vánoční komedii Santa Claus (rež. John Pasquin). Tim se tu objevil v roli manažera hračkářské firmy Scotta Calvina, který rozhodně není ideální táta pro svého syna a vánoce s otcem se pro syna stávají spíše noční můrou. V tu nejkrásnější noc roku ovšem Santa Claus uklouzne na střeše Calvinova domu a Scott za něj začne zaskakovat a postupem dalších měsíců se mění ve skutečného Santu.

Roku 1995 poprvé propůjčuje svůj hlas Buzzi Rakeťákovi, hračce kosmonauta v geniálním animovaném snímku Toy Story: Příběh hraček (rež. John Lasseter), který byl vůbec prvním celovečerním snímkem vyrobeným kompletně pomocí počítačové animace. V roce 1997 si Tim zahrál ve 3 filmech. Prvním z nich byla rodinná komedie Z džungle do džungle (rež. John Pasquin), ve které si musí Tim doputovat pro rozvodové papíry do středu amazonského pralesa. V komedii Vidláci (rež. Bryan Spicer), pak hrál newyorského zbohatlíka, který se svou ženou Carolinou (Kirstie Alley) žije v tom největším přepychu až do doby, než finanční kontrola zjistí obrovské daňové úniky. Dvojice hlavních hrdinů pak musí kompletně změnit svůj dosavadní život a skrývat se před spravedlností. Rok 1997 pak zakončil v komedii Vetřelec 007 (rež. Peter Baldwin).

Po úspěchu prvního dílu, se už v roce 1999 dostává na plátna kin snímek Toy Story 2: Příběh hraček (rež. Ash Brannon, John Lasseter, Lee Unkrich), kde Tim opět nadaboval postavu kosmonauta Buzze. Mimo tuto dabingovou roli si zahrál ve sci-fi komedii Galaxy Quest (rež. Dean Parisot), za což si mimo jiné, vysloužil ocenění Saturn Award za žánr sci-fi, horor a fantasy. Také rok 2000 mu přinesl roli Buzze, v animáku Buzz Lightyear of Star Command: The Adventure Begins (rež. Tad Stones).

V roce 2001 byl obsazen do kriminální komedie Kdo je Cletis Tout? (rež. Chris Ver Wiel), pojednávající o muži, který se rozhodne utéct z vězení, přestože mu zbývají pouhé 2 měsíce do konce trestu. Rolí mírného otce, který se stará o svoji dceru, je přepracovaný a v práci nedoceněný, si střihnul v romantické komedii K.O. (rež. John Pasquin). Následujícího roku má Velký průšvih, ve stejnojmenné kriminální komedii režiséra Barryho Sonnenfelda, která pojednává o bombě v kufříku, lásce a mladíkovi, který se připlete do cesty nájemným zabijákům. Následovalo další pokračování, tentokrát Santa Claus 2 (rež. Michael Lembeck), ve kterém Tim Allen v roli Scotta Calvina, dělá Santa Clause už dlouhých sedm let. Kvůli skutečnosti, že jeho syn se dostal na seznam zlobivých dětí se rozhodne najít za sebe náhradu a opět naplno vykonávat rodičovské povinnosti.

Vánoční tematikou startuje také filmový rok 2004, kdy si společně s Jamie Lee Curtis zahrál v rodinné komedii Vánoce naruby (rež. Joe Roth), ve které se hlavní hrdinové snaží předejít vánočnímu smutku a svátky vymazat z kalendáře. Druhou rolí roku 2004 byla role dabingová, v animovaném sci-fi Jimmy Neutron: Win, Lose and Kaboom (rež. John A. Davis).

Roku 2006 si Tim připsal do filmografie celkem 4 filmy. Prvním byla fantasy komedie Zoom: Akademie pro superhrdiny (rež. Peter Hewitt), pojednávající o bývalém superhrdinovi “Kapitánu Zoomovi”, který je povolán do akce, aby zabránil katastrofě. Tento hrdina je ale již starý, plešatý, nezaměstnaný a už dávno přišel o všechny své schopnosti. Následovalo pokračování Santa Clause nazvané Santa Claus 3: Úniková klauzule (rež. Michael Lembeck). V roli talentovaného právníka Dave Douglase, který nemá rád psy, se ocitl v rodinné komedii Chundelatý pes (rež. Brian Robbins), a právě pes mu jednoho dne od základu změní život. Posledním počinem roku 2006 bylo dabování Buzze, transformovaného do auta Buzz Lightyear Car, v úspěšné animované komedii Auta (rež. John Lasseter, Joe Ranft). Z pohledu ocenění, byl pro Tima Allena rok 2006 tím nejhorším. Vysloužil si hned 4 nominace na anticenu Zlatá malina. Za filmy Chundelatý pes, Zoom: Akademie pro superhrdiny a Santa Claus 3: Úniková klauzule, byl nominován na Zlatou malinu v kategoriích “Nejhorší herec”. Za poslední jmenovaný získal navíc nominaci v kategorii “Nejhorší kombinace k vidění”.

Následující tři roky, si připsal do filmografie každý rok pouhý jeden film. Roku 2007 to byla road movie komedie Divočáci (rež. Walt Becker). Ve filmu se společně se svými kamarády v podání Johna Travolty, Martina Lawrence a Williama H. Macy, vydává na divoké a nespoutané dobrodružství napříč Amerikou. V roce 2008 se ve filmu Červený pás (rež. David Mamet), ocitá v roli filmové hvězdy Cheta Franka, kterému při rvačce v baru, přispěchá na pomoc Mike Terry (Chiwetel Ejiofor), mistr v jiu-jitsu. Následující rok stanul v kůži Henryho Lefaye, sukničkáře, který se zabil při paraglidingu, ale nechal po sobě mnoho žen v komedii Šest žen Henryho Lefaye (rež. Howard Michael Gould).

Rok 2010 pak patřil dalšímu pokračování Příběhu hraček s názvem Toy Story 3: Příběh hraček (rež. Lee Unkrich). Mimo této dabingové role si zahrál společně se Sigourney Weaver v komedii Bláznivá svoboda, která se také stala jeho režijním debutem. V roce 2011 a 2012 se jeho hlas objevil ve třech krátkometrážních snímcích ze světa hraček. Prvním byly Krátké příběhy hraček (rež. Angus MacLane), druhým pak Havajské prázdniny (rež. Gary Rydstrom), a tím posledním byl roku 2012, Partysaurus Rex (rež. Mark A. Walsh). Další z krátkých filmů na téma Toy Story spatřil světlo roku 2013 a jmenoval se Toy Story: Strašidelný příběh hraček (rež. Angus MacLane). Ve stejném roce si zahrál v americké komedii 3 Geezers! (rež. Michelle Schumacher).

Popularita Toy Story stále trvá, takže se Allenův hlas opět objevil v další komedii ze světa hraček, v roce 2014. Tentokráte celý počin nesl název Toy Story: Prehistorický (rež. Angus MacLane). Roku 2017 získal roli v komedii El Camino Christmas (rež. David E. Talbert), kde se objevil po boku hvězd, jako jsou Vincent D'Onofrio, či Jessica Alba. V roce 2018 opět propůjčil hlas Buzzovi ve filmu Raubíř Ralf a internet (rež. Phil Johnston, Rich Moore).

Budoucí filmy s Timem Allenem
Jediným filmem, který je zatím ohlášen na rok 2019 je pouze Toy Story 4: Příběh hraček (rež. Josh Cooley), kde bude opět jen Timův hlas.