zavřít
Upravit životopis

Životopis

Je synem duchovního metodistické církve a školní tajemnice.Vystudoval drama a angličtinu v Cambridge a na Birmingham University. Profesionální hereckou dráhu zahájil v londýnské inscenaci muzikálu Vlasy a pak účinkoval v shakespearovském repertoáru jako člen souborů Royal Shakespeare Company a Glasgow Civic Repertory Company.

V roce 1973 se proslavil na jevišti londýnského Royal Court (následně též na jevištích v Los Angeles a na Broadwayi) postavou šéfa mimozemšťanů Franka N. Furtera v hororovém muzikálu Richarda O'Briena The Rocky Horror Show. Tuto roli transvestitského vědce frankensteinského ražení, v jehož zámku stráví nezapomenutelnou noc dvojice snoubenců (Susan Sarandonová a Barry Bostwick), vytvořil i ve stejnojmenné film. verzi (r. J. Sharman), jež se stala kultovní záležitostí.

V divadelní činnosti pokračoval úspěšně i dál na newyorských a londýnských jevištích, kde se představil mj. ve Stoppardově Travestii, v muzikálech Piráti z Penzance a Můj oblíbený rok a v Brechtově a Weillově Žebrácké opeře. Za ztvárnění titulní role v broadwayské inscenaci Shafferova Amadea byl nominován na cenu Tony 1981.

Na film. plátně se nejlépe uplatňuje ve vedlejších postavách s démonickými rysy a temnými charaktery: ďábelský Pán temnot v pohádce Legenda (r. R. Scott), lupič Bill Sikes v přepisu klasického Dickensova románu Oliver Twist (r. C. Donner), zloduch Jigsaw v bláznivé parodii na akční thrillery Nabitá zbraň 1 (r. G. Quintano). U nás je asi nejznámější díky titulní postavě slavného dramatika v seriálu Will Shakespeare - ČTV.

Svůj nevšední hlas propůjčil do animovaných pohádkových TV seriálů, mj. Peter Pan and the Pirates (Peter Pan a piráti; cena Emmy 1991) a Fish Police (Rybí policie - KTV). Účinkoval v TV seriálu Tales from the Crypt (Příběhy ze záhrobí I: Smrt obchodních cestujících - ČTV) a jako host se objevil v mnoha dalších seriálech. Působí také jako skladatel a zpěvák populární hudby; se svou skupinou absolvoval koncertní turné po USA a Evropě a nahrál tři alba (Read My Lips, Fearless, Simplicity).

Autor: Miloš Fikejz

Mohli by vás také zajímat…