zavřít
Upravit životopis

Životopis

Timo Antero Kotipelto (narozen 15. března 1969) je zpěvák finské power metalové skupiny Stratovarius. Zároveň je taky zakladatel a zpěvák power metalové skupiny Kotipelto.

Kotipelto se narodil v Lappajärvi, ve Finsku. Studoval zpěv na pop-jazzové konzervatoři v Helsinkách. Krátce zpíval v amatérské cover kapele Filthy Asses. V létě roku 1994 se zúčastnil konkurzu na zpěváka Stratovarius a byl přijat. Jeho příchod úzce souvisí s rychlým vzestupem kapely na mezinárodní scéně. První album, které u Stratovarius natočil v roce 1995, nese název Fourth Dimension. Po vydání této desky se Stratovarius stali stálicí na evropské heavy metalové scéně, nahráli dalších sedm alb a vystupovali na mnoha hudebních festivalech.

Po neshodách uvnitř kapely, zvláště s Timem Tolkki, Kotipelto kapelu v roce 2003 opustil. Po mnoha zmatcích během roku 2004 se však v lednu roku 2005 vrátil zpět a společně natočili album Stratovarius. Poté následovalo velké tour po severní i jižní Americe, Evropě a Asii.

V roce 2002 založil Kotipelto svůj sólový projekt nazvaný Kotipelto. Prozatím vydal tři alba: "Waiting For The Dawn, "Coldness" a "Serenity".

Bokem od Stratovarius a Kotipelto, Timo nazpíval doprovodné vokály k albu Silence skupiny Sonata Arctica a hlavní vokály k písni Out of the White Hole z desky Universal Migrator Part 2: Flight of the Migrator dánského projektu Ayreon.

Mohli by vás také zajímat…