zavřít
Upravit životopis

Životopis

Timothy Peter Dalton je britský herec, známý širší veřejnosti především jako čtvrtý herec, který ztvárnil postavu Jamese Bonda.

Jeho prarodiče byli varietní umělci a otec pracoval v reklamě. Když jako šestnáctiletý zhlédl inscenaci Macbetha v londýnském divadle Old Vic, rozhodl se stát hercem. Po dvou letech studií na Royal Academy of Dramatic Arts v Londýně působil v divadelním souboru National Youth Theatre, s nímž hostoval dokonce v Austrálii.

Za svého angažmá v Birmingham Repertory Theatre na sebe upozornil mj. ve hře G. B. Shawa Svatá Jana. Postupně se představil na různých londýnských scénách a jako člen Royal Shakespeare Company slavil úspěch titulním partem v Shakespearově dramatu Romeo a Julie. Do širšího diváckého povědomí se zapsal prostřednictvím TV seriálu Saturday While Sunday, díky němuž dostal první film. roli - francouzského krále Filipa v historické komedii podle divadelní hry Jamese Goldmana Lev v zimě (r. A. Harvey).

Také následující úlohy, jimiž se před film. kamerou prosadil, byly oděny do historických kostýmů: princ Rupert v historické fresce z doby anglické buržoazní revoluce Cromwell (r. K. Hughes); nalezenec Heathcliff ve film. adaptaci románu Emily Brontëové Na Větrné hůrce (r. R. Fuest); skotský vévoda Henry Darnley, za jehož ztvárnění v historickém dramatu Marie, královna skotská (r. Ch. Jarrott) byl T. D. nominován na cenu BAFTA 1971; římský císař Julius Caesar v epickém TV snímku Kleopatra.

Během následujících desetiletí zaujal spíš na divadle než ve filmech, jejichž tvůrci těžili především z jeho tělesných předností, které splňovaly kritéria pro ztělesnění romantických hrdinů. Značný vzestup jeho popularity nastal 1987, kdy ho producent Cubby Broccoli obsadil jako čtvrtého představitele (Sean Connery, George Lazenby a Roger Moore) do úlohy pověstného tajného agenta 007 Jamese Bonda ve snímku James Bond - Dech života (r. J. Glen). Že se v této poloze nadmíru osvědčil, potvrzuje jeho účast v dalším pokračování příběhů o neprůstřelném milovníkovi nebezpečí, alkoholu a krásných žen Povolení zabíjet (r. J. Glen).

Pětapadesát let po Clarku Gableovi propůjčil svou tvář Rhettu Butlerovi v TV seriálu Scarlett, natočeném podle slavného románu Margaret Mitchellové Jih proti Severu. Přestože se vypracoval do pozice mezinárodní hvězdy, často se vrací na jeviště, kde měl několikrát za partnerku svou někdejší životní družku Vanessu Redgraveovou.

Autor: Miloš Fikejz

Mohli by vás také zajímat…