zavřít
Upravit životopis

Životopis

Timothy Leonard Spall se narodil jako třetí ze čtyř synů 27. února 1957. Je už více než 20 let pro filmové a televizní diváky známou tváří. Nejprve váhal mezi kariérou herce a profesionálního vojáka. Díky velmi příznivému ohlasu, jaký zaznamenal za své ztvárnění role lva ve školním divadelním představení Čaroděje ze země Oz se rozhodl věnovat herectví. Po studiích na londýnské Royal Academy of Dramatic Arts (RADA) působil v souborech Birmingham Repertory Theatre a Royal Shakespeare Company. Tehdy se objevil v roli Barryho v sérii BBC Auf Wiedersehen Pet. Kromě herectví je také příležitostný moderátor.

Natočil více než 30 filmů, jako například psychologickou tragikomedii Tajnosti a lži , která vypráví o majiteli fotoateliéru na londýnském předměstí Maurice Purleym, jehož sestra (Brenda Blethynová) se sblíží se svou nemanželskou dcerou černé pleti (Marianne Jean-Baptisteová) nebo příběh o smolařském Aubreym, jemuž nepřijde ani jeden zákazník na otvírací večer jeho nové restaurace, v hořké komedii Život je sladký. Oba tyto filmy natočil pod režijní taktovkou Mike Leigha. Zaslouženě za ně získal ceny BAFTA, nominace na London Film Critics’ Circle Award v kategoriích Nejlepší herec a Nejlepší herec ve vedlejší roli. Další nominace získal od British Independent Film Awards a London Film Critics’ Circle v kategoriích Nejlepší herec a Nejlepší herec za vedlejší roli v Lucky Break (2001), v režii Petera Cattaneoa. A dále nominaci od British Industry Film Awards a Europe Film Awards za Leighovo Všechno nebo nic. Spall v roce 2004 dotočil Řadu nešťastných příhod, kde se objevil ve společnosti Jim Carreyho.

Z dalších filmů jmenujme především Vanilkové nebe od Camerona Crowea, Marné lásky snaha a Hamlet od Kennetha Branagha, Pod ochranou nebe od Bernardo Bertolucciho, Bílý lovec, černé srdce od Clinta Eastwooda, Můj dům v Umbrii od Richarda Loncrainea, Nicholas Nickleby od Douga McGratha, Rocker, The Clandestine Marriage od Christophera Milese, Still Crazy-Pořád naplno od Brian Gibsona a Young Indie Simona Wincera.

Spall je také respektovaným hercem ve světě televizního dramatu. Získal nominaci na cenu BAFTA v kategorii Nejlepší herec za drama Mutual Friend od režiséra Juliana Farina. Získal také Broadcasting Press Guild TV Award v kategorii Nejlepší herec. Za svou roli Stephena Poliakoffa ve filmu Shooting the Past získal ceny za nejlepší herecký výkon od Cinema Tout Ecran a Prix d’Italie Awards. Za Shooting the Past plus snímek Vacuuming Completely Nude in Paradise od Dannyho Boylea získal i nominaci na BAFTA. Jeho další televizní role je v seriálu Cherished.

Mimo role u filmu a v televizi zůstává Spall stále věrný i divadelním prknům jako například ve hře This is a Chair v režii Stephena Daldryho, která se hrála v Royal Court, v National Theatre hrál v A Midsummer Night’s Dream od Robert LePagea a Mike Leigh mu dal roli v Smelling a Rat. Trevor Nunn jej obsadil do třech her The Three Sisters, Nicholas Nickleby a Merry Wives of Windsor, které se hrály na prknech divadla Royal Shakespeare Company. A tamtéž jej obsadil i David Jones do hry Baal.

Timothy Spall byl oficiálním hostem MFF v Karlových Varech 2000, kde spolu s Alicí Silverstoneovou a Natashou McElhoneovou uvedl muzikál podle Shakespearovy komedie Marná lásky snaha (r. K. Branagh). V roce 2005 si zahrál roli bezpáteřního Červíčka Petera Pettigrewa, Voldemortova (Ralph Fiennes) věrného služebníka a zrádce rodičů Harryho Pottera ve filmu Harry Potter a ohnivý pohár. O rok dříve ztvárnil tuto postavu ve filmu Harry Potter a vězeň z Azkabanu.

Životní okamžiky se Timothy prožil když mu v roce 1996 byla diagnostikována leukémie. Vážnou chorobu však překonal. Za své herecké umění byl na silvestra roku 1999 oceněn řádem Officer of the British Empire.

Timothy je ženatý a má tři děti, dceru Mercedes (nar. 1985) a syny Pascala (nar. 1976) a Rafea (nar. 1983), který je také herec. Timothy Žije ve vile ve Forest Hill na předměstí jiho-východního Londýna.

Mohli by vás také zajímat…