2. března 1989
35 let
Upravit profil
Tobias „Toby“ Albertine Maurits Alderweireld je belgický fotbalový obránce a reprezentant, momentálně hrající v klubu Tottenham Hotspur, kam přestoupil v červenci roku 2015 z klubu Atlético Madrid. Hraje na pozici středního obránce, ale může...

Tobias „Toby“ Albertine Maurits Alderweireld je belgický fotbalový obránce a reprezentant, momentálně hrající v klubu Tottenham Hotspur, kam přestoupil v červenci roku 2015 z klubu Atlético Madrid. Hraje na pozici středního obránce, ale může nastoupit i na pravém kraji obrany. Účastník Mistrovství světa 2014 v Brazílii.

Klubová kariéra
Alderweireld přešel do mládežnické akademie Ajaxu v srpnu 2004 z belgického klubu Germinal Beerschot. 22. února 2007 podepsal s klubem profesionální smlouvu platnou do 30. června 2010. Do A-mužstva povýšil v sezóně 2008/09, ale odehrál pouze jediný zápas 18. ledna proti NEC Nijmegenu (4:2). 26. února debutoval v evropských pohárech při remíze 1:1 s italskou Fiorentinou (Pohár UEFA). 31. srpna 2013 přestoupil do španělského klubu Atlético Madrid, kde podepsal smlouvu na 4 roky.
V Lize mistrů 2013/14 se dostal s Atléticem až do finále proti Realu Madrid, ale zde musel zkousnout porážku 1:4, vyrovnávající branku na 1:1 přitom Atlético dostalo až ve třetí minutě nastavení (hlavička Sergia Ramose). Stal se však vítězem Primera División 2013/14.

V závěru letního přestupového okna 1. září 2014 odešel na hostování z Atlética do anglického Southampton FC.

Reprezentační kariéra
Alderweireld působil téměř ve všech mládežnických reprezentacích Belgie včetně výběru do 21 let.

A-mužstvo
V A-mužstvu Belgie debutoval 29. května 2009 v utkání na japonském turnaji Kirin Cup proti národnímu týmu Chile. Nastoupil v základní sestavě a odehrál kompletní počet minut, Belgie remizovala 1:1.

6. února 2013 nastoupil v základní sestavě v Bruggách proti hostujícímu Slovensku, Belgie zvítězila 2:1 gólem Driese Mertense z 90. minuty. Alderweireld odehrál kompletní zápas. 22. března 2013 nastoupil v kvalifikačním zápase ve Skopje proti domácí Makedonii, který skončil vítězstvím Belgie 2:0. Absolvoval i domácí kvalifikační utkání na MS 2014 26. března proti stejnému soupeři, Belgie zvítězila 1:0.

První branku v dresu belgického národního týmu vstřelil 19. listopadu 2013 v přátelském utkání v Bruselu proti Japonsku, ale pouze korigoval stav na konečných 2:3 pro asijský celek.

Trenér Marc Wilmots jej vzal na Mistrovství světa 2014 v Brazílii, kam Belgie suverénně postoupila z prvního místa evropské kvalifikační skupiny A. Se šampionátem se Belgie rozloučila čtvrtfinálovou porážkou 0:1 s Argentinou.