zavřít
Upravit životopis

Životopis

Je synem farmáře, který za lepším živobytím emigroval do Kanady. Studoval drama na Kent University a na základě stipendia absolvoval londýnskou Royal Academy of Dramatic Arts (RADA). Dlouho působil pouze na jevišti (Čechovova dramata Strýček Váňa a Tři sestry, Shakespearovy tragédie Hamlet, Jindřich IV. a Král Lear, Ibsenovy hry Nepřítel lidu a Peer Gynt, dramata Arthura Millera Čarodějky ze Salemu, Petera Nicholse Pašijové hry, Michaela Hastingse Tom a Viv, Christophera Hamptona Bílý chameleon).

Od pol. 80. let hrál také v TV, mj. jako host v seriálech Happy Families (Šťastné rodiny) a Stay Lucky (Zůstaň šťastný), a vytvářel menší film. role. Před film. kamerou debutoval klíčovou úlohou námořního kuchaře Ransomea v psychologickém příběhu podle autobiografické povídky Josepha Conrada Hranice stínu (r. A. Wajda). Pozornost vzbudil v kontroverzním melodramatu Kněz (r. A. Birdová), kde ztělesnil hřešícího faráře Matthew Thomase, u něhož nastoupí praxi mladý homosexuální kaplan (Linus Roache).

Celosvětový divácký ohlas i přízeň kritiků (cena BAFTA 1997) zaznamenal díky postavě elegantního a hrdého Geralda, propuštěného továrního mistra, který se ze zoufalství účastní pánské striptýzové show, v hořké komedii Do naha! (r. P. Cattaneo). Zaujal také úlohou skotského badatele Charlese Cavendishe, jehož práci i soukromý život ovlivní vzdělaná a emancipovaná židovská dívka (Minnie Driverová), v psychologicko-historickém snímku Guvernantka (r. S. Goldbacherová).

Mezi nominované adepty na cenu BAFTA 1998 ho vynesla role lichváře Hugha Fennymana, s jehož finanční podporou i osobní účastí se uskuteční premiérové představení nejznámější Shakesperovy tragédie, v historické romantické komedii Zamilovaný Shakespeare (r. J. Madden).

V září 2000 se představil po boku Julie Ormondové na jevišti londýnského Royal Court Theater v premiérové inscenaci dramatu Davida Hareho My Zinc Bed. Byl oficiálním hostem MFF v Karlových Varech 1998.

Mohli by vás také zajímat…