Tomáš Halík

psycholog, kněz, katolický teolog, sociolog

Narození:
1. června 1948
Věk:
76 let
Upravit profil
Mons. prof. PhDr. Tomáš Halík, Th.D., je religionista, český katolický teolog, kněz, psycholog a sociolog náboženství. Je rektorem akademického kostela Nejsvětějšího Salvátora v Praze a prezidentem České křesťanské akademie. V červnu roku 2008 mu...

Životopis

Mons. prof. PhDr. Tomáš Halík, Th.D., je religionista, český katolický teolog, kněz, psycholog a sociolog náboženství. Je rektorem akademického kostela Nejsvětějšího Salvátora v Praze a prezidentem České křesťanské akademie. V červnu roku 2008 mu papež Benedikt XVI. udělil titul kaplana Jeho Svatosti (neformálně papežského preláta), který jmenovaného opravňuje používat před jménem titul monsignore (zkráceně Mons.) nebo prelát.

Vystudoval sociologii a filosofii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, byl žákem Jana Patočky. Komunistickým režimem mu bylo zakázáno vyučovat, zaměstnán byl nejdříve jako podnikový psycholog, později jako psychoterapeut pro drogově závislé.

V roce 1978 byl tajně vysvěcen biskupem v Erfurtu na katolického kněze a do roku 1989 byl jednou z předních osobností české podzemní církve, v 80. letech patřil ke spolupracovníkům kardinála Tomáška.

Od roku 1990 je rektorem univerzitního kostela Nejsvětějšího Salvátora v Praze a prezidentem České křesťanské akademie. Ve stejném roce papež Jan Pavel II. jmenoval Halíka konzultorem Papežské rady pro dialog s nevěřícími. Od roku 1993 přednáší religionistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Habilitoval se na FSV UK v oboru sociologie (1993) a o čtyři roky později byl jmenován profesorem Univerzity Karlovy (1997). Trimestr strávil jako hostující profesor na univerzitách v Oxfordu (2001) a v Cambridge (2003), byl také jedním z externích poradců českého prezidenta Václava Havla.

Je znám svou angažovaností v občanském životě, veřejně se vyjadřuje k otázkám rasismu, politické a náboženské nesnášenlivosti, procesu sekularizace a evropské integrace. Učil na KTF UK, kterou však musel pro spory s vedením okolo Václava Wolfa opustit. Populární jsou jeho úvahově založené monografie a společné modlitby s buddhisty, muslimy nebo židy v kostele Nejsvětějšího Salvátora. Mezináboženský dialog je jedním z jeho hlavních témat. Po skončení oxfordského pobytu strávil několik týdnů na stanici ECO-Base v Antarktidě. V roce 2002 o něm uvažovala Unie svobody jako o kandidátovi na prezidenta.