zavřít
Upravit životopis

Životopis

Tomáš Kundrátek je český hokejový obránce.

Hráčská kariéra
Svou hokejovou kariéru začal v rodném městě, v klubu HC Přerov. V Přerovu hrával do sezóny 2003/04 v dorostenecké kategorii. Poté si ho vyhlídl klub HC Oceláři Třinec, kde dohrál zbytek mládežnických kategoriích a debutoval v nejvyšší domácí soutěži. V týmž ročníku, kdy debutoval v nejvyšší české lize získal rovněž první bod. Do následujícího ročníku odehrál za Oceláře v seniorském týmu o osm zápasů míň, jelikož byl poslán na hostování do nižší ligy v klubech HC Havířov Panthers a LHK Jestřábi Prostějov. V létě roku 2008 odešel do Severní Ameriky, kde se zúčastnil draftu, vybral si ho klub New York Rangers ze třetího kola z devadesátého místa. Z výběru draftů byl ze tří Čechů nejlépe umístěn.

S Rangers se dohodl na tříleté dvoucestné nováčkovské smlouvě a vedení ho poslalo do juniorské ligy Western Hockey League, do týmu Medicine Hat Tigers, kteří si ho vybrali z import draftu CHL v roce 2008 z prvního kola z patnáctého místa. V týmu Medicine Hat Tigers se potkal s krajanem Zdeňkem Okálem, se kterým bydlel. Do poslední štace za českou dvacítku ho trenéři Marek Sýkora a Zdeněk Moták nominovali do kádru. Jeho bývalí tým HC Oceláři Třinec nesouhlasilo s nominací a zamítli mu startovat za českou dvacítku z důvodu smluvních vztahů mezi Rangers, za které nedostali za hráče odstupné. Do sporu se vložila Smírčí komisi Asociace profesionálních klubů, která vynesla verdikt, že Kundrátek může reprezentovat tým z důvodu že Rangers si ho v roce 2008 draftoval, dohodl se na smlouvě a byl poslán do juniorského týmu. Za juniorský tým Medicine Hat Tigers strávil ještě jednu sezónu.

Před novou sezónou 2010/11 podstoupil přípravný kemp v Rangers, ale do základní sestavy se nevešel a byl poslán do farmářského týmu Hartford Wolf Pack. V Hartford Wolf Pack strávil celu sezónu, ve které odehrál z 80 možných zápasů 70. Za Connecticut načal následující sezónu 2011/12, ale po sedmi odehraných zápasech, byl 9. listopadu 2011 vyměněn do týmu Washington Capitals za hráče Françoise Boucharda, který působil na farmě Capitals v Hershey Bears jako alternativní hráč. Po přestupu byl rovněž poslán na farmu Hershey Bears. Za Bears odehrál prvně 21 zápasů a 11. ledna 2012 byl povolán do hlavního týmu Washington Capitals, hlavním trenérem Dalem Hunterem, který ho povolal z farmy za dobré výkony v nižší lize. Večer debutoval v nejprestižnější hokejové lize (NHL), v zápase proti Pittsburgh Penguins odehrál 11 minut a 9 sekund, jednou vstřelil na brankáře Marca-Andrého Fleuryho. S týmem Washington Capitals vyhrál 1:0 nad Pittsburgh Penguins.

V červnu 2015 odešel z Ameriky do Evropy, posílil lotyšský klub Dinamo Riga hrající KHL. Na konci roku 2015 se však klub z Rigy začal zbavovat zahraničních legionářů a začal vsázet na odchovance. Kundrátek zamířil do jiného týmu KHL, slovenského HC Slovan Bratislava. Zde absolvoval vydařený debut, 22. prosince 2015 se podílel 4 kanadskými body na výhře 4:2 nad HK Dynamo Minsk (1 vstřelený gól, 3 asistence).

Důležitá data
-3. prosince 2006 zaznamenal první asistenci v ELH proti týmu Vsetínská hokejová.
-8. listopadu 2008 zaznamenal první asistenci ve WHL proti týmu Brandon Wheat Kings.
-8. prosince 2008 vstřelil první gól ve WHL proti týmu Lethbridge Hurricanes brankáři Juhovi Metsolanovi v první druhé v čase 33:20 v přesilové hře.
-30. října 2010 vstřelil první gól v AHL proti týmu Springfield Falcons brankáři Davidu LeNeveunovi ve druhé třetině v čase 32:49.
-13. listopadu 2010 zaznamenal první asistenci v AHL proti týmu Springfield Falcons.

Zajímavosti
Debut v NHL odehrál po boku Romana Hamrlíka, svého dětského idolu.