zavřít
Upravit životopis

Životopis

Tomáš Kůrka je odchovancem vyhlášené litvínovské líhně. Tomáš Kůrka byl už coby mladík vždy o krok před ostatními a proto také velmi brzy odešel do zámoří, kde se však přes veškerou snahu prosadit nedokázal. Nyní se po dvouletém severském putování vrací zpět do Čech a pokusí se znovu prorazit v rodné vlasti.

Narodil se 14. prosince 1981 v severočeském Mostě. S hokejem pak začal v několik kilometrů vzdáleném Litvínově, kde začal hodně rychle rozvíjet svůj talent. V dorosteneckém věku už byl evidentně o třídu před ostatními a v kanadském bodování pravidelně končil nad hranicí získaného bodu na zápas. Proto si jej litvínovský kouč Ondřej Weissmann už ve třetím kole sezony 1998 / 1999 vytáhl k extraligovému zápasu mezi dospělými. Byl to divoký debut. Kůrka se sice do análů nijak nezapsal, ale zúčastnil se divoké výhry Sparty nad Litvínovem v poměru 7:4.

Celkem odehrál v ročníku 1998 / 1999 šest zápasů. Jinak tradičně zářil v litvínovské juniorce, kde stihl dát ve dvaačtyřiceti zápasech třiadvacet branek. Tím na čas jeho účinkování v českých luzích a hájích skončilo. V srpnu roku 1999 se stěhoval za moře, konkrétně do týmu OHL Plymouth Whalers. A odehrál hodně dobrý rok. Nastřílel šestatřicet branek a i proto si jej na vstupním draftu 2000 v kanadském Calgary vytáhla již třiadvacátou volbou Carolina Hurricanes.

Na svou šanci v kanadsko-americké NHL ale čekal hodně dlouho. Trmácení po farmářských soutěžích na čas ukončil 26. únor 2003, kdy Kůrka poprvé vyjel na jeviště nejslavnější hokejové soutěže světa. A debut to byl přímo pohádkový. Tým Caroliny sice na ledě Phoenixu neuspěl a prohrál 2:4, ale právě Tomáš Kůrka jednou brankou korigoval prohru svých barev.

Zbytek sezony 2002 / 2003 strávil v prvním týmu, stačil odehrát celkem čtrnáct zápasů, avšak se startem nové sezony započal martyrium v podobě bojů na farmě. A do NHL už se prakticky nepodíval.

Pohár trpělivosti přetekl po sezoně 2004 / 2005, která se v zámořské NHL kvůli pracovně-právní sporu ani nerozběhla. Kůrka ještě dokončil sezonu v týmu Providence Bruins, ale poté nepřijal nabídnutý kontrakt a definitivně se přestěhoval do Evropy. Ještě v létě roku 2005 koketoval s nabídkou Pardubic, jenže nakonec skončil na severu Evropy, kde uzavřel kontrakt s KalPou Kuopio.

Během jediné sezony pak nastoupil postupně za Ilves Tampere, znovu za KalPu Kuopio a sezonu dohrával ve švédském Södertalje, jemuž pomohl k postupu do švédské Elitserien. Cestování však měl dost, navíc po sezoně nedostal nabídku, na kterou čekal. Proto se rozhodl odejít na další zkoušku do Čech - tentokrát do Českých Budějovic. Solidní nabídky ze zahraničí sice nakonec přišly, ale pro Kůrku už bylo pozdě. Rozhodl se podepsat smlouvu v HC MOUNTFIELD.

A udělal dobře. Odehrál vynikající ročník, vyhrál kanadské bodování týmu v základní části, s mužstvem se dostal až do semifinále extraligy, navíc se dočkal i premiérového startu v národním týmu.