zavřít
Upravit životopis

Životopis

Tomáš Mertl se narodil 11. března 1986 v Českých Budějovicích. Vždy patřil k nejlepším hráčům ve své kategorii. Už v šestnácti letech byl nejproduktivnějším hráčem dorosteneckého týmu, když v pětačtyřiceti utkáních nasbíral sedmačtyřicet kanadských bodů.

Jeho talent prostě nešlo přehlédnout. V sedmnácti letech si jej vytáhl do prvního mužstva kouč Radek Ťoupal a dal mu příležitost v utkání jednapadesátého kola sezony 2003 / 2004 proti Bílým Tygrům Liberec. Nebyl to pro něj však šťastný debut. Jihočeši, kteří v sezoně jasně mířili do ošidné baráže o účast v následujícím ročníku extraligy, na svého soupeře vůbec nestačili a utrpěli před vlastními fanoušky debakl 2:6.

A sezona pro něj nabídla ještě jedno zklamání. Na světovém šampionátu osmnáctiletých, které se konalo v dubnu v Bělorusku, měl patřit k tahounům týmu, nakonec ale odehrál pouze jeden zápas. V zahajovacím zápase se Slovenskem nastoupil jen na úvodní třetinu, než jej ze hry vyřadila zlomenina ruky a turnaj pro něj po pouhých dvaceti minutách skončil.

V následujícím ročníku 2004 / 2005 už patřil do základní sestavy českobudějovického týmu. Vstřelil první branku týmu v sezoně, když se ve třetí minutě prvního kola prosadil na ledě Berouna. Byl to jeden z jeho pěti gólů v sezoně. Jenže příliv posil z kanadsko-americké NHL a z extraligových týmů, které v lednu ztratily naději na účast v play-off, jej odsunul mimo pozice v základní sestavě a nakonec vzal zavděk hostováním ve druholigovém Jindřichově Hradci, kterému na jaře pomohl k postupu do první ligy.

Letní přípravu již kompletně absolvoval s A-mužstvem. Podobně jako předchozí rok jej však postupně odsouval sestavou dozadu příchod jiných útočníků a Tomáš Mertl nakonec zahájil sezonu v prvoligovém Jindřichově Hradci. Celkem ve čtyřiadvaceti případech si jej však kouč Jandač stáhl zpět do Českých Budějovic a dal mu příležitost k extraligovému utkání. Mertl vždy hru extraligového nováčka dokázal oživit a ve 20. kole proti Slavii Praha se dokonce dočkal své premiérové branky v nejvyšší soutěži, když využil důrazného napadání spoluhráče Milana Gulaše a z ideální pozice prostřelil Lukáše Hronka.

Velkou zkušeností pro něj byla účast v jarních vyřazovacích bojích, kdy nastoupil ke všem deseti zápasům a obzvláště po zranění Radka Bělohlava, Viktora Hübla a Jindřicha Kotrly dostával výraznou příležitost. Nezklamal. Jeho útok s Lukášem Květoněm a Štěpánem Hřebejkem patřil k nejnebezpečnějším z českobudějovického týmu.

Skutečným vrcholem pro něj však byla sezona následující. Začal ji sice v prvoligové Třebíči, ale jeho výtečné výkony prostě nešly přehlédnout. Kouč Josef Jandač si jej opět po roce stáhl z hostování a začal mu v hojné míře dávat prostor v základní sestavě,. Už v základní části nasbíral osm kanadských bodů, ale zazářil hlavně v play-off, kde překvapivě právě on vedl českobudějovický HC MOUNTFIELD za postupem do semifinále. Nakonec skončil v klubovém bodování play-off na prvním místě, nasbíral hned sedm kanadských bodů.