zavřít
Upravit životopis

Životopis

Tomáš Sláma byl český herec, scenárista, konferenciér, redaktor, dramaturg, rozhlasový novinář, publicista a moderátor.

Působil v divadlech malých forem, mimo jiné též v ostravském divadle Pod Okapem a v Divadélku Waterloo. Vystudoval filmovou dokumentaristiku na FAMU.

Zejména pro své půsovení v ostravském divadle Pod Okapem a v Divadélku Waterloo byl po roce 1968 politicky perzekvován a v důsledku normalizace musel několik let pracovat na Dole Paskov. Odtud ho přívedl jeho přítel Luděk Nekuda do Prahy, kde nejprve působil jako organizační pracovník ve vysokoškolském klubu v Řeznické ulici.

Později pracoval v Československém rozhlase v populárním pořadu Mikrofórum. Byl znám jakožto pravidelný moderátor festivalů trampské, folkové a country hudby Porta, v letech 1982 a 1983 uváděl finále čtenářské ankety časopisu Mladý svět nazvané Zlatý slavík. V Československé televizi a později v i České televizi uváděl a utvářel pořad Nedělní ráno a Přezůvky sebou (pořad s písničkáři bratry Františkem a Janem Nedvědovými).

V posledních 20 letech uváděl v Českém rozhlase pravidelný pořad Tobogan. Do širokého spektra jeho blízkých spolupracovníků a přátel patřili Miroslav Horníček, Saša Vebrová, Richard Albrecht nebo Vladimír Komárek. Spolupracoval s ním například i Ephraim Kishon. V někdejším Československu byl velmi populární a patřil mezi českou moderátorskou špičku. Některé jeho autorské i rozhlasové pořady s českými herci a dalšími osobnostmi byly později vydány i na gramofonových deskách a CD. Napsal také celou řadu knih, mimo jiné Slámoviny.

Tomáš Sláma

64 let, herec, scénárista, moderátor

Mohli by vás také zajímat…