Hádky, násilí a útěky z domova. Tomáš Slavata měl krušné dětství. Stal se ale dobrým sportovcem a rozhodl se pečovat o děti z problémových poměrů, jaké zažil on sám. Je konec 80. let a osmiletý kluk zkouší předběhnout tramvaj jedoucí mezi...

Životopis

Hádky, násilí a útěky z domova. Tomáš Slavata měl krušné dětství. Stal se ale dobrým sportovcem a rozhodl se pečovat o děti z problémových poměrů, jaké zažil on sám.

Je konec 80. let a osmiletý kluk zkouší předběhnout tramvaj jedoucí mezi pražskými zastávkami Malostranská a Hellichova. Silně koktá a často utíká z domova. Jeho matka pije a hádá se s partnery, kteří se v zakouřeném bytě střídají až příliš často. Ten kluk nakonec tramvaj předběhne a jeden z cestujících ho pochválí. Od té doby závodí s tramvajemi každý den po škole a čeká na další pochvalu. Jmenuje se Tomáš Slavata a dnes je mu 34 let. Z kluka předbíhajícího tramvaje se stal úspěšný triatlonista, který reprezentoval na mistrovství světa na Hawai v roce 2009 v terénním triatlonu Xterra, ale u vrcholového sportu nezůstal. Od mládí se staral o děti. Kluky z problémových poměrů, jako byl on sám. Nejprve to zkusil s vlastními synovci, které si vzal do péče, když mu bylo teprve 21 let a jim 11 a 9 roků. Tomášova sestra se o ně nezajímala a skončili v dětském domově. Tři roky bojoval s úřady, než je přesvědčil, že se o ně umí postarat. Když synovci povyrostli, Tomáš se začal starat i o další děti ze sociálně slabších rodin či dětských domovů. Dokonce přijal větší výzvy a pravidelně se učástní závodů IRONMAN ve světě.


Jednou z nejvýznamějších hodnot projektů, kterou se Tomáš dětem snaží vštípit, je solidarita. Je důležité, aby se děti dokázaly navzájem vnímat bez ohledu na finanční (ekonomické) a sociální postavení. V současnosti se paralelně věnuje několika projektům, které organizuje:

  • Vlajkovou lodí Tomáše Slavaty je Triatlonová Tour – série triatlonových závodů, které jsou po celé České republice od roku 2011 pořádány pro děti mezi 7 a 18 lety. Tento projekt zapojuje jak děti z dětských domovů, tak děti z běžných rodin a přirozenou cestou je svádí dohromady. Mimo jiné pomáhá při organizaci dětských závodů jiným organizátorům. Ročně se jedná až o 50 akcí pro děti, které realizuje či spoluorganizuje.
  • V roce 2010 založil atletický oddíl v Řepích, kde mají děti šanci ochutnat královnu sportu i v rámci Dětské Atletické Ligy. Postupem času tam také vznikly sportovní třídy a děti tak mají rozšířenou výuku.
  • Spolu s hercem a scenáristou Rostislavem Novákem vytvořil Tomáš Slavata projekt La Putyka – Inspirace dětem, v jehož rámci je od prosince 2010 uváděno představení La Putyka speciálně pro děti z dětských domovů. Děti se takto mohou osobně seznámit s protagonisty inscenace a s divadelním zákulisím.
  • Skrze pořádání tréninkových sportovních kempů v různých disciplínách (atletika, triatlon, horská kola, běh, plavaní) se Tomáš snaží společensky znevýhodněným dětem poskytovat čas a individuální pozornost, kterou tolik potřebují.
  • Celoročně Tomáš absolvuje na 70 besed po celé České republice jak v dětských domovech, tak základních školách. Seznamuje děti se svým příběhem. Snaží se tímto nalézat konkrétní příběhy dětí, se kterými dokáže pak trávit čas a snaží se je učit, že hendikepy nejsou důvodem, abychom nežili své sny.
Neúnavného humanitárního úsilí Tomáše Slavaty si v posledních letech povšimlo několik prestižních organizací, od nichž obdržel čestná ocenění:

  • Mezinárodní olympijský výbor mu v roce 2011 udělil cenu s názvem Sport a společenská odpovědnost. Je nejmladším nositelem tohoto ocenění na světě. Zařadil se tak po bok hokejisty Jaromíra Jágra, jehož o rok dříve MOV ocenil jako vzor pro mládež.
  • Český klub fair play. ČKFP mu v roce 2008 udělil čestný diplom za záchranu života jednoho ze svých soupeřů v průběhu závodu.
  • Čestná plaketa. Triatlonistovi Tomáši Slavatovi byla 2. května 2012 na řepské radnici udělena Čestná plaketa Městské části Praha 17. Radní městské části se tak rozhodli vyjádřit uznání mladému sportovci, jehož osobní i sportovní život a angažovanost v oblasti šíření myšlenky fair play je příkladem nejen pro obyvatele Řep, ale celé České Republiky.
  • V soutěži Projektový manažer roku 2012 vyhrál v kategorii Charitativní projekt. Ocenění bylo o to krásnější, že navíc od publika získal Cenu sympatie.
  • Za své odhodlání měnit svět kolem sebe a učit děti i dospělé žít své sny obdržel v loňském roce od Nadace VIA – ocenění Srdcař roku.
  • V roce 2014 získal řád dobrého srdce od Rádia Impuls a Ocenění od města Náchod za svou charitativní činnost.
  • Od roku 2015, je také členem správní rady Nadačního Fondu Pomoci, který pomáha lidem, kteří se dostanou do tíživé situace a spravedlnost je v nedohlednu.
  • V roce 2015 byl vybrán v projektu Českého Rozhlasu Hrdinové 20 století. Kampaň vyzdvihla 20 příběhu lidí, kteří bojují za lidi kolem sebe.


Zajímavé odkazy:

Slova po získání ceny Via Bona:

Být jiný neznamená být špatný, ale výjimečný tak, jako pomoc dětem a lidem, která by měla být samozřejmá nikoliv vzácná. Když celý život bojujete a vzdáváte se všeho pro to, čemu uvnitř srdce nejvíce věříte a vaše okolí vás za to odsuzuje či špiní, je těžké nalézt sílu a odhodlání. Má cesta byla správná i přes to vše zlé, co mne v životě potkalo a právě to mi dalo tu sílu být princem Bajajou pro všechny ty děti kolem mne. Kolikrát jste vy sami stáli nad propastí a báli se rozhodnout, ale vždy jste nakonec vykročili a zbavili se strachu, protože jste pochopili, že musíte bojovat za to, co vás dělá štastnými. Přijmout ocenění Via Bona bylo něčím neskutečně krásným, kdy jsem se na jeden večer vrátil na Malou stranu, kde to vše před třiatřiceti lety začalo. Tato cena je o tom, že můj dětský sen, jak změním svět, se proměnil ve skutečnost. Je také důkazem, že dospělí toho malého kluka nejen konečně vidí, ale že ho vnímají a berou ho vážně. Štěstí je často jen zlomkem našeho života, ale stojí za to bojovat a žít naplno.

„Je důležité dětem dát čas dospělého člověka a ukázat pevné vzory v lidech, kteří se dokázali vzepřít osudu.“

Tomáš Slavata