zavřít
Upravit životopis

Životopis

Americký zpěvák (a kytarista), vl. jm. Thomas Jackson, původem ze státu Ohio (nar. 1947). Jeho první kapela, nejprve pod názvem Tornadeos, vzniká v r. 1960. O dva roky později se objevují první studiové snímky a v r. 1963 nahrávají píseň Hanky Panky. Ta se s tříletým zpožděním stává velikým americkým hitem (1. místo v hitp.).

James mezitím přesídlil do Detroitu (v r. 1965), kde na základech sk. Raconteurs sestavuje úplně nové The Shondells. Následují hity I Think We´re Alone Now (1967) a Mony Mony (1968). V té době se mění i sound - od lehkého popu k rockovější a tanečnější muzice (někdy řazeni i k bubblegum rocku). Postupně ale začínají klást větší důraz na vokály, éterické melodie a “komerci”. V r. 1969 mají další hity: Crimson And Clover (1. místo v USA), Sweet Cherry Wine a Crystal Blue Persuasion.

V r. 1970 se James s kapelou rozchází a pokračuje jako sólista. O rok později má hit Draggin´ The Line. Shondells pokračují pod názvem Hog Heaven (neúspěšně). Písně T. Jamese se hodně přebírají v 80. letech a v r. 1989 se po delší přestávce představuje s novým albem i on sám.

Mohli by vás také zajímat…