Tony Hand

hokejista

Narození:
15. srpna 1967
Věk:
57 let
Upravit profil
Hrající trenér Manchesteru Phoenix Tony Hand na konci listopadu dosáhl na 4000. kanadský bod v kariéře. První britský draftovaný hráč v NHL se tímto výkonem nesmazatelně zapsal do historie ledního hokeje. Magickou hranici toužil překonat v rodném...

Životopis

Hrající trenér Manchesteru Phoenix Tony Hand na konci listopadu dosáhl na 4000. kanadský bod v kariéře. První britský draftovaný hráč v NHL se tímto výkonem nesmazatelně zapsal do historie ledního hokeje. Magickou hranici toužil překonat v rodném Edinburghu, ale povedlo se mu to až v dalším zápase proti Hullu. "Hrozně jsem si přál, aby to bylo na místě, kde jsem začal svou kariéru. V hledišti bylo přítomni moji blízcí, máma, manželka a děti, ale bohužel to nevyšlo," řekl Hand k rekordu pro list Community News Group.

Poprvé debutoval v seniorském hokeji v září 1981 ve věku čtrnácti let proti Fife Flyer, když Murrayfield měl nedostatek hráčů. První bod si na své konto připsal o měsíc později.
S kariérou začínal právě v Murrayfieldu, kde prožil krásné hokejové období a bodové hody. V ročníku 1986 – 87 dokázal ve 35 zápasech nasbírat neuvěřitelných 216 bodů, za 105 branek a 111 přihrávek. Sezona 1993 - 94 byla jeho nejpovedenější, zaznamenal celkem úctyhodných 222 bodů ve 44 utkáních.

V roce 1986 si ho vybral Glen Sather do Edmontonu ve dvanáctém kole draftu z 252. místa. Po draftu se pokoušel z kempu dostat do prvního týmu, v němž hrávali i Wayne Gretzky a Mark Messier, ale vydržel tam jen čtrnáct dní. Olejáři mu nabídli možnost setrvání a dalšího rozvoje v kanadské juniorské soutěži ve Victorii, kde odehrál pouze tři utkání.

Jeho zámořská kariéra netrvala dlouho, navzdory dalším nabídkám z Finska a Švýcarska se rozhodl pro návrat na Britské ostrovy. "Ve výcvikovém táboře jsem mohl vidět, že má velkou schopnost předvídat hru a byl nejchytřejší hráč, třeba než Wayne Gretzky. Byl výborný bruslař a měl do budoucna dobrou perspektivu," poznamenal Glen Sather na hráčovu adresu.

Dokonce prý trpěl steskem po domově, vyčerpáním z náročné přípravy a velkému zájmu médií. Po získání zkušeností v zámoří se rozhodl hokeji plně věnovat profesionálně na území Velké Británie.
Následující rok Edmonton nabídl Handovi novou smlouvu na farmě v Nova Scotia, ale Hand to odmítl. Později se Hand vyjádřil v autobiografické knize Život v britském hokeji nad tím ,že se ve skutečnosti obracel k nabídkám zády od klubů z celé Evropy, jen aby mohl zůstat doma v Murrayfieldu. Přesto připouští, že to byla chyba a možná měl snad znovu vyjednávat o zahraničním angažmá.

Po kolapsu Murrayfieldu byl Hand přinucen odejít hrát hokej jinam. Přesunul se tedy do Edinburghu, následně tři roky strávil v Sheffieldu. Prošel dalšími kluby jako Ayr, Dundee, Belfast až nakonec zakotvil v Manchesteru a v každém týmu byl hvězdou.

Rodák ze Skotska šestkrát reprezentoval Velkou Británii na mistrovstvích světa v různých divizích. V roce 1994 si v britském dresu zahrál na světovém šampionátu proti velkým mužstvu, jako je Kanada nebo Rusko. V 57 mezinárodních startech zaznamenal 39 gólů a 61 asistencí.

Byl uveden do členství Řádu britského impéria (MBE) za odvedené služby na hokejové scéně. Stále se aktivně pohybuje na kluzištích i coby hrající trenér. Jednačtyřicetiletý útočník v současnosti hraje již šestadvacetou sezonu v profesionálním hokeji a momentálně se drží s mužstvem na páté pozici.

Tony Hand je hokejová legenda, veterán, který dosáhl rekordu v neznámé evropské lize, ale přesto mu patří uznání. Ve vyspělejších hokejových zemích starého kontinentu je naprosto vyloučeno dosáhnout takových čísel. V Česku je v tomto směru nejlepší Richard Král, jenž kroutí devatenáctou sezonu v nejvyšší soutěži a na kontě má 831 bodů. Dalším příkladem je seveřan Jörgen Jönnson, ve švédské lize hraje šestnáctou sezonu a nasbíral 636 bodů.