zavřít
Upravit životopis

Životopis

Frank Anthony „Tony“ Iommi, narozený 19. února 1948 v Astonu v Anglii, je britský kytarista, který se proslavil účinkováním s legendární heavymetalovou skupinou Black Sabbath. Je to jediný člen skupiny, který s ní hrál po celou dobu její činnosti.

Na kytaru začal hrát jako teenager pod vlivem Hanka Marvina a The Shadows. V 17 letech při práci ve fabrice přišel o poslední články prostředníku a prsteníku pravé ruky, kterou mačká akordy.

Nakolik je Tony levák, používal tuto ruku na hmatníku kytary, tento úraz mu způsoboval bolesti při tlaku na struny. Byl přesvědčen o tom, že jako hráč na kytaru skončil. Jeho šéf z práce, který věděl o tom, že si po večerech přivydělává hraním v místní hospodě, mu poradil, jestli by se nepokusil o něco podobného jako slávný belgický Cikán - jazzový kytarista, který vystupoval pod jménem Django Reinhardt, ten totiž ztratil ještě jako malé dítě při požáru pohyblivost v třetím a čtvrtém prstu na ruce, kterou mačkal struny na hmatníku.

Po pokusech s hraním na kytaru praváckým způsobem se Tony nakonec rozhodl zkusit používat struny na banjo, které nejsou tak tvrdé a na poškozené prsty si nasazoval kryty z plastu. Časem si na tyhle prsty začal speciálně upravovat konce z flašek od čistícich prostředků, později náprstky pokryté kůží.

Tony Iommi hrával v několika blues-rockových kapelách. V letech 1964-65 to byla skupina The Rockin' Chevrolets, která dostala příležitost pro hrávaní v Německu. Tony tehdy zanechal práci ve fabrice a stal se profesionálním muzikantem.

Mezi lety 1966 a 1967 hrál Tony v kapele The Rest, kde hrál i se svým starým kamarádem ze školy a budoucím bubeníkem Black Sabbath Billem Wardem. Od února 1968 do července 1968 hrál v kapele Mythology, a Bill Ward se poté připojil taky.

V srpnu 1968 se Mythology rozpadla a také skupina Rare Breed ukončila činnost; tam hrál kytarista Terry "Geezer" Butler a zpěvák John "Ozzy" Osbourne a ti se připojili k Tony Iommim and Billu Wardovi i se slide kytaristou Jimmy Phillipsem a saxofonistou Alanem "Akerem" Clarkem. Tato šestičlenná skupina, kde byl Geezer Butler už basákem, nesla jméno Polka Tulk Blues Company. Phillips a Clarke skupinu po nějakém čase opustili a název se zkrátil na Polka Tulk.

Tony Iommi, Geezer Butler, Bill Ward a Ozzy Osbourne kapelu v září 1968 přejmenovali na Earth. Tak hráli až do prosince 1968, kdy Tony Iommi odešel krátce hrát k Jethro Tull (jedno vystoupení). V srpnu 1969 se konečně přejmenovali na Black Sabbath, protože v Anglii už jedna skupina s názvem Earth existovala.

Tonyho pracovní úraz později způsobil, že musel podladit kytaru - ta pak ve skladbách Black Sabbath měla svůj charakteristický zvuk, který se stal jedním ze znaků pro rockový subžánr, známý jako heavy metal. Tonymu ladění se musel přizpůsobit i baskytarista Geezer Butler.

Mohli by vás také zajímat…