zavřít
Upravit životopis

Životopis

Vystudovala londýnskou Italia Conti School. Začínala jako tanečnice a zpěvačka v různých muzikálech na jevištích londýnského West Endu. Prosadila se v improvizované hře Čtyři z milionu v Royal Court Theatre a v revuálních TV pořadech Three of a Kind (1981, Tři svého druhu) a A Kick up the Eighties (1984, Kopanec do osmdesátých let).

Postupně přešla k dramatickým rolím na divadle i ve filmu; největšího úspěchu však dosáhla vlastním pořadem v americké TV, nazvaným The Tracey Ullman Show (1987-90), díky němuž se stala 1990 dvojnásobnou držitelkou ceny Emmy za scénář a herecký výkon a devětkrát s ní vyhrála American Comedy Award. Do širšího mezinárodního povědomí vstoupila díky film. adaptaci hry Davida Hareho Víc než dost (r. F. Schepisi), kde se představila jako bohémsky rozevlátá umělkyně Alice Parkerová, jejíž povaha kontrastuje s velmi zdrženlivým chováním hlavní hrdinky (Meryl Streepová).

Svůj temperament skvěle uplatnila v postavě horkokrevné Rosalie Bocaové, původem z Jugoslávie, která se marně pokouší nejrůznějšími způsoby a prostředky zabít svého notoricky nevěrného manžela (Kevin Kline), v černé komedii Miluji tě k smrti (r. L. Kasdan). Smysl pro humor nezapřela ani v úloze čarodějnice Latriny, toužící po sňatku se zlovolným šerifem (Roger Rees), ve film. parodii na středověkou hrdinskou legendu o šlechetném zbojníkovi Bláznivý příběh Robina Hooda (r. M. Brooks).

Na poč. 80. let nahrála také úspěšná gramofonová alba You Broke My Heart in Seventeen Places (Zlomils mi srdce na sedmnácti místech) a You Caught Me Out (Načapals mě). Pro TV kanál HBO připravuje nové programy a je majitelkou firmy, která prostřednictvím internetu nabízí módní oblečení pro ženy nadměrných velikostí. 1991 debutovala na Broadwayi ve hře Jaye Pressona Allena Velká láska. Je provdána za britského TV producenta Allana McKeowna, s nímž má dvě děti.

Autor: Miloš Fikejz

Tracey Ullman

60 let, herečka, zpěvačka, tanečnice, scénáristka, spisovatelka

Mohli by vás také zajímat…