zavřít
Upravit životopis

Životopis

Je synem obchodníka. Už jako student pensylvánské Franklin and Marshall College vystupoval o prázdninách s divadelním souborem Fulton Repertory, který měl na repertoáru nejen hry klasiků (W. Shakespeare) a současných autorů, ale i muzikály. Jméno si změnil podle Roberta Treata Paynea, významného předka z matčiny strany, signatáře Deklarace nezávislosti. Na doporučení dcery známého divadelního režiséra George Abbotta byl zaregistrován do hereckého seznamu newyorské agentury Williama Morrise, jež mu zprostředkovala angažmá na Broadwayi.

V letech 1974-76 tam sklízel úspěchy jako rokenrolový frajer Danny Zuko v muzikálu Pomáda a posléze nahradil Kevina Klinea v hlavní roli piráta Kinga v operetě Gilberta a Sullivana Piráti z Penzance. První větší film. roli, soukromého detektiva Michaela Bricka, vytvořil v komedii Hotel Ritz (r. R. Lester). Světovou popularitu a uznání mu přinesla až úloha vůdce party newyorských hippies George Bergera, který obětuje pro lásku dvou milenců (John Savage a Beverly D'Angelová) nejprve své dlouhé vlasy a pak i svůj život na vietnamské frontě, ve film. verzi rockového muzikálu Vlasy (r. M. Forman).

Obdobně působivou, ale ještě psychologicky propracovanější kreaci předvedl v postavě svědomitého newyorského policisty Dannyho Ciela, který čelí korupci uvnitř policejního aparátu, aniž by zradil své kolegy, v kriminálním dramatu Pán velkoměsta (r. S. Lumet). Odvahou, tvrdohlavostí a houževnatostí se vyznačuje také postava pohraničníka Ernieho Wiatta, jehož ztělesnil v thrilleru Okamžik záblesku (r. W. Tannen).

Osudy hrdinů, jimž T. W. před kamerou propůjčil svou tvář, nezřídka končí tragicky. V poslední době se stále častěji uplatňuje v TV, kde podal po boku Ann-Margret skvělý výkon jako Stanley Kowalski v adaptaci dramatu Tennessee Williamse Tramvaj do stanice Touha. 1994 režíroval epizodu Texan (Texasan) z TV snímku Režíruje. Na konci 80. let založil s několika herci (Kevin Kline, Mary Elizabeth Mastrantoniová a Peter Riegert) rockovou skupinu Crime and Punishment.

Mohli by vás také zajímat…