zavřít
Upravit životopis

Životopis

Celým jménem Randolph Severn Parker III. (Trey Parker znamená Trojka Parker), pochází z Coniferu (Colorado) a má starší sestru. Mimo jiné dabuje postavu Stanleyho Marshe, jehož rodina má stejná jména jako vlastní příbuzní (Shelley, Randy, Sharon), dalo by se tedy říct, že postava Stana je založena na jeho životě.

V mládí chodil na školy West Jefferson Junior High a Evergreen High a už v té době byl za svůj netradiční styl humoru zvolen za třidního šaška. Ve 16 letech se svým kamarádem Davem Goodmanem (který spolupracoval na několika scénářích v první až třetí sezóně South Parku) natočil album, nazvané Immature: A Collection of Love Ballads For The '80's Man. Album nemělo velký úspěch, podařilo se prodat jen pár kazet.

Po střední škole navštěvoval Berklee College of Music v Bostonu a poté přešel na University of Colorado, kde studoval hudbu, ale zajímal se i o film a chodil na přednášky, týkající se tvorby filmu. S krátkým animovaným filmem, nazvaným American History, vyhrál studentskou soutěž. Na coloradské univerzitě se také seznámil s Mattem a společně vyrobili v roce 1992 krátký animák Spirit of Christmas: Jesus vs. Frosty.

Tím by jejich společná práce nejspíš skončila, protože byl Trey velmi zaneprázdněný a na další projekt neměl čas, zvláště proto, že chystal svatbu s přítelkyní, s níž chodil už od střední. Bohužel (nebo spíše pro fandy South Parku bohudík) ale nachytal svou nastávající s jiným mužem v posteli a svatbu odvolal. Pokračoval pak v realizaci společné práce, kterou s Mattem předtím načali, film Kanibal! Muzikál.

Film mu zabral tolik času, že se, jak sám tvrdí, neukázal ve škole skoro celý semestr. Zlé jazyky tvrdí, že ho kvůli tomu ze školy vyhodili, každopádně se filmový muzikál o lidojedovi v roce 1996 podařilo dokončit a mezitím si Treye a Matta všiml ředitel Foxu Brian Graden a nechal si na zakázku vyrobit další krátkometrážní animák, Spirit of Christmas: Jesus vs. Santa.

Dále s Mattem natočili komedii Orgazmo, ve které se jako mormon omylem dostane do pornoprůmyslu. No pak následoval South Park, který režíruje, spolupracuje na scénáři a dabuje obrovské množství postav.

Trey prý věří v Boha, což sám vysvětluje: „Ze všech náboženských příběhů -- které jsou všechny vážně směšné -- mi nejsměšnější přijde tenhle: ‚Existuje obrovský vesmír, jež se rozpíná a zároveň hroutí sám do sebe a vše tady je jen z důvodů kauzality.‘ To mi připadá jako nejhloupější vysvětlení vůbec.“

Je registrovaným voličem liberální strany a fanda denverských mustangů. Z dalšich zajímavostí: je levák, má černý pásek v taekwondu, umí skvěle japonsky, miluje muzikály a film Vánoční příběh a je talentovaný pianista. Od ledna 2006 je ženatý s Emou Sugiyamovou a v současnosti žije v Los Angeles.

Mohli by vás také zajímat…