zavřít
Upravit životopis

Životopis

HRÁČSKÁ KARIÉRA

(Finsko)

Rask svou kariéru začal v mládežnických týmech svého městského týmu SaPKo.
Poté hrál 26 zápasů za Ilves ve finské juniorské lize. Připsal si úspěšnost zákroků 93,5% a v průměru inkasoval 1,86krát za zápas. Byl nejlépe umístěným evropským brankářem na draftu v roce 2005.
Svou poslední sezonu v Evropě odehrál za první tým Ilves v nejvyšší finské lize, SM-Liize.

(Toronto Maple Leafs)

Toronto Maple Leafs jej draftovali jako 21. celkově na vstupním draftu v roce 2005. Ještě než stihl odehrát jediný zápas za Maple Leafs, byl vyměněn do Boston Bruins za Andrewa Raycrofta, bývalého vítěze Calder Trophy pro nejlepšího nováčka sezony, protože se vedení Leafs domnívalo, že je přebytečný a více věřilo jinému mladíkovi, Justinu Poggovi.

(Boston Bruins)

5. května 2007 podepsal tříletý kontrakt s Bruins a sledoval boje farmy Providence Bruins v play-off nižší AHL. P-Bruins se ve druhém kole nedostali přes Manchester Monarchs, Rask trénoval s týmem jen krátce.

5. listopadu 2007 byl poprvé povolán z Providence do prvního týmu Bruins a o dva týdny později si připsal svou první výhru a to na ledě jeho bývalého týmu, Toronto Maple Leafs.

Před začátkem sezony 2008-09 se nedostal do prvního týmu Bruins, i přesto, že v přípravných zápasech měl lepší úspěšnost zákroků než ostatní brankáři, Manny Fernandez, Tim Thomas a Kevin Regan.

31. ledna 2009, v jeho jediném zápase sezony, si připsal svou první nulu v kariéře, když Marc Savard vstřelil jediný gól zápasu do sítě New York Rangers.

5. listopadu 2009 podepsal nový dvouletý kontrakt s Bruins. V této sezoně se mu navíc podařilo získat pozici startovního brankáře a také byl jediným brankářem ligy s méně než dvěma obdrženými góly na zápas a lepší úspěšností zákroků než 93%.

Ocenění a úspěchy
MSJ 2006 All-Star Team
MSJ 2006 Nejlepší brankář
2008 AHL All-Star Game
2009/2010 Roger Crozier Saving Grace Award

Tuukka Mikael Rask

30 let, hokejový brankář