zavřít
Upravit životopis

Životopis

Bez hereckého vzdělání zahájil poč. 60. let hereckou dráhu na avantgardních divadelních scénách ve Frankfurtu nad Mohanem, kde představoval mladistvé milovníky. Do mezinárodního povědomí se poprvé výrazněji zapsal titulními rolemi ve dvou film. variacích na klasická hororová témata Tělo pro Frankensteina a Krev pro Draculu (obě r. P. Morrissey).

Jako sedmnáctiletý se spřátelil s nekonformním divadelníkem a filmařem Rainerem Wernerem Fassbinderem, který mu od konce 70. let svěřoval ve svých filmech výrazné vedlejší role: galantní holič Schafftaler, za něhož se provdá bývalá manželka (Elisabeth Trissenaarová) přednosty malého bavorského nádraží (Kurt Raab), v přepisu románu Oskara Marii Grafa Bolwieser; terorista Edgar Gast v černé komedii Třetí generace; Drewitz v melodramatickém retrosnímku Lili Marleen. V jeho filmografii převažují nepříliš zdařilé a kontroverzní snímky nejrůznějších žánrů, mnohdy s erotickým zabarvením, v nichž nejčastěji ztvárňuje bizarní postavy podivínských šlechticů, výstředních milovníků, pochybných lékařů, špionů a zločinců.

Vedle toho je obsazován i do umělecky hodnotných filmů kultovních amerických i evropských režisérů: básník László Tóth, milenec nymfomanické básnířky (Patricia Adrianiová), v experimentálním snímku podle literární předlohy básníka Sándora Weörese Narcis a Psyché (r. G. Bódy); Alexander von Bülow v historickém podobenství Maďarská rapsódie (r. M. Jancsó), velkopodnikatelův syn Lawrence Hartmann v politickém thrilleru Evropa (r. L. von Trier).

Také si zahrál jako sadistický námořník v milostném podobenství Prolomit vlny (r. L. von Trier); německý homosexuál Hans v přepisu románu Toma Robbinse Mé soukromé Idaho (r. G. Van Sant); německý průkopník kinematografie Max Skladanowsky v životopisném snímku Bratři Skladanowští (r. W. Wenders). Koncem 1995 pobýval pracovně v České republice v rámci natáčení poetického filmu Lea (r. I. Fíla), v němž vytvořil postavu starožitníka Blocka. Byla oficiálním hostem MFF v Karlových Varech 2003.

Mohli by vás také zajímat…