zavřít
Upravit životopis

Životopis

Trenér HC Moeller Pardubice Václav Sýkora se narodil 24. října 1952 v Kladně. S hokejem začal až ve svých deseti letech, téměř celou svou hráčskou kariéru strávil v rodném městě, jen na vojnu si odskočil do Dukly Trenčín, poté ještě hrál v italské Cortině d’Ampezzo.

Jeho otec Vlastimil Sýkora byl všestranným sportovcem, dělal gymnastiku, atletiku, hrál fotbal i hokej, proto ke sportu vedl i svého syna. Kladno coby kouč dovedl k jeho historickému prvnímu mistrovskému titulu v sezoně 1958/1959.

Mladý Václav prvně nakoukl do mužského hokeje v sedmnácti letech, kdy byl zařazen do A týmu kladenské Poldi. Zúčastnil se několika turnajů, např. tehdy velmi známých moskevských Izvěstijí. Osm let byl pravidelně zván na reprezentační srazy, ale nikdy se mu nepodařilo zahrát si na nějaké vrcholné akci. V té době byl národní tým stabilizovaný, hráči neodcházeli do zahraničí, proto bylo těžké se do nabitého reprezentačního kádru prosadit. V éře trojky Vladimír Martinec – Jiří Novák – Bohuslav Šťastný, bratří Holíků, Ivana Hlinky, Milana Nového se také není čemu divit…

Kladenský dres oblékal dlouhých dvanáct sezon, během osmi let získal pět mistrovských titulů a v roce 1977 zvítězil v Poháru mistrovských zemí. V sezoně 1979/1980 získal svůj poslední titul coby hráč, hrál s takovými legendami českého hokeje jako byli např. František Pospíšil, František Kaberle, Milan Nový, Eduard Novák, Luboš Bauer, Zdeněk Müller a další.

Současně s vrcholovým hokejem stihl ještě vystudoval vysokou školu. Potom, co skončil s aktivním hokejem, působil rok a půl na Fakultě tělesné výchovy a sportu jako odborný asistent katedry sportovních her.

Svou bohatou trenérskou kariéru začal ve svém rodišti, na lavičku v roli trenéra se postavil poprvé v závěru sezony 1989/1990 jako asistent Bohumila Proška, další rok už byl ve funkci hlavního kouče, kdy mu asistoval František Kaberle starší.

Poté dostal nabídku trénovat ve Finsku. Nejdříve v klubu SaiPa Lappeenranta, která v té době měla ekonomické potíže a spadla z nejvyšší soutěže. Po roce přestoupil do klubu Lukko Rauma, se kterým v sezoně 1993/1994 slavil zisk bronzových medailí.

Další výzvou pro něj byl návrat do české extraligy, v letech 1996 až 1998 vedl pražskou Spartu, kterou v prvním roce svého působení dovedl do semifinále, ve kterém Pražané nestačili na celek Vítkovic. V souboji o třetí místo Sparta tehdy porazila Pardubice 6:5 a 4:1.

V sezoně 1998/1999 se od 15. kola postavil na střídačku Litvínova, v obou svých sezonách na severu Čech dovedl Litvínov do semifinále extraligy, ve kterém druhý nejstarší účastník naší nejvyšší soutěže nestačil na pražskou Spartu.

Do ní se poté Václav Sýkora vrátil v roce 2001 a hned v prvním roce svého znovuobnoveného působení na sparťanské střídačce se mohl radovat ze svého největšího trenérského úspěchu: zisku mistrovského titulu. Sparta tehdy ve čtvrtfinále vyřadila Třinec, v semifinále vyšoupla v derby Slavii, v souboji o zlato Pražané uspěli s Vítkovicemi.

V další sezoně byl ale od holešovického týmu odvolán. Dalším angažmá uznávaného odborníka bylo v klubu Ilves Tampere. Z rodinných důvodů se ale poté rozhodl vrátit do vlasti, dalším jeho působištěm byl Litvínov.

Minulou sezonu působil Václav Sýkora ve Znojmě spolu s Pavlem Hynkem. Dne 24. dubna 2008 byl jmenován novým trenérem HC Moeller Pardubice.

Václav Sýkora

66 let, hokejový trenér