zavřít
Upravit životopis

Životopis

Václav Nosek byl český komunistický politik, v letech 1941–1950 jedna z klíčových osobností Komunistické strany Československa.

Jako ministr vnitra (1945–1953) byl klíčovou osobností v procesu ovládnutí Československa komunisty. V letech 1945–1948 využil svých pozic na ministerstvu jednak k rozsáhlé infiltraci policie naprosto oddanými stoupenci komunismu, jednak k vytvoření téměř čistě komunistické StB a jednak k dalšímu posílení stranických pozic.

S jeho pomocí komunisté využili nepřátelství k Němcům a možnosti je perzekvovat a okrádat nejen k rozsáhlému obohacení a uplácení velkého množství obyvatel, ale též k sebrání materiálu pro vydírání řady lidí. Noskovo ministerstvo spolu s ministerstvem národní obrany blokovalo a sabotovalo vyšetřování zločinů na Němcích, na druhé straně však o něm StB tajně sbírala materiály a později je používala k vydírání klíčových osob.

Při únorovém převratu Nosek nejprve vyvolal střet a demisi demokratických ministrů odvoláním klíčových nekomunistických představitelů z vysokých postů v české policii, načež poté použil policejní síly k potlačení demonstrací na podporu prezidenta Beneše.