zavřít
Upravit životopis

Životopis

Jedna větev jeho předků pochází z indiánského kmene Čerokézů. Vyrůstal v San Fernandu a účastnil se juniorského rodea. Navštěvoval Hollywood Professional School a jako sedmnáctiletý se stal nejmladším studentem herectví na známé Juilliard School v New Yorku, kde vystupoval na školních slavnostech v hlavních úlohách, a už tehdy začal psát divadelní hry; je spoluautorem hry How It All Began (1981, Jak to všechno začalo) a autorem jedné básnické sbírky (1988).

Divadelní ředitel a producent Joseph Papp ho angažoval do svého Public Theatre, v jehož shakespearovských inscenacích Jindřich IV. a Jak se vám líbí hrál hlavní party. Úspěšně se představil také na Broadwayi po boku Seana Penna ve hře Johna Byrnea Slab Boys. V roce 1988 na sebe upozornil jako Hamlet na Colorado Shakespeare Festivalu. Poměrně rychle se prosadil ve filmu, kde zaujal hned svou první rolí jako rockový zpěvák Nick Rivers, který se zaplete do špionáže, v komedii Přísně tajné! (r. J. Abrahams, David a J. Zuckerovi).

Mezinárodní popularitu mu zajistila zejména postava rockové legendy, zpěváka, skladatele a básníka Jima Morrisona, o jehož bouřliváckých osudech, uměleckých peripetiích a aférách pojednává životopisné drama The Doors (r. O. Stone). V roce 1995 nahradil Michaela Keatona jako představitel maskovaného mstitele v comicsovém snímku Batman navždy (r. J. Schumacher), ale vzápětí byl vystřídán Georgem Clooneyem. Jeho manželkou byla britská herečka Joanne Whalleyová (1988-96), kterou měl za partnerku v černé detektivce Zabij mě opět (r. J. R. Dahl) a se kterou má dceru Mercedes (nar. 1991) a syna Jacka (nar. 1995).

Mohli by vás také zajímat…