zavřít
Upravit životopis

Životopis

Pokud pomineme fotbalisty, těžko byste v Itálii hledali populárnějšího sportovce, než jakým je motocyklový závodník Valentino Rossi. Pětinásobný světový šampión, přezdívaný „Doktor“, je svými italskými „tifosi“ zbožňován a obletován všude, kde se objeví. Žije život bohéma a přitom na hlavu poráží zbytek startovního pole.

Valentino se narodil 16. února 1979. Ve stejném roce jeho otec Graziano skončil třetí v pořadí mistrovství světa 250 ccm a bylo jasné, kterým směrem bude svého syna vychovávat. Valentino již odmala miloval rychlá kola, první minibike řídil ve věku pouhých dva a půl roku. Pak začal jezdit minikáry, ale pro jeho rodinu to bylo příliš nákladné a tak se vrátil k motorkám. Jako jedenáctiletý začal Valentino soutěžit na minibicích, o tři roky později už startoval v šamionátu stopětadvacítek nazvaném Sport Production a o rok později v něm získal titul.

V roce 1995 se Valentino zúčastnil jako jezdec Aprilie evropského šampionátu 125 ccm a skončil v něm třetí. Zároveň ve stejné kubatuře vyhrál šampionát Itálie. Následující sezona nemohla skončit jinak než Valentinovým přechodem do mistrovství světa 125 ccm. Nevedl si vůbec špatně, zvítězil v Grand prix České republiky v Brně a celkově skončil devátý se 111 body.

Hned v následující sezoně stopětadvacítkám dominoval, když vyhrál jedenáct závodů a své soupeře nechal daleko za sebou. Pochopil, že mu nejslabší kubatura již nemá co dát a přešel do 250 ccm, kde hned v roce 1998 skončil druhý s pěti vyhranými Grand prix. O rok později však bez problémů získal titul.

Sezonu 2000 se tedy Rossi rozhodl jezdit v nejpopulárnějších pětistovkách. Značku Aprilia vyměnil za Hondu a na konci sezony se mohl pochlubit druhým místem. Následující rok byl Valentino k neporažení. Vyhrál jedenáct velkých cen a přeskočil hranici tří set bodů. O rok později si to zopakoval.

Také v ročníku 2003 Rossi vyhrál titul mistra světa, když takřka nebylo závodu, kdy by nestál na stupních vítězů. Za čtyři roky v pětistovkách si Rossi připsal přes třicet vítězství, celkově už se blíží šedesátce. Takovou dominanci motocyklistický sport nezažil od do Mika Doohana.„Doktor“ však přesto, že je jedním z nejúspěšnějších současných sportovců, rozhodně nezpychl. Miluje Londýn s jeho nočním životem, raději však tráví čas se svými kamarády z mládí než aby se stýkal s celebritami.

V současné době se hovoří o tom, že by Rossi mohl z motorek přejít do některého z automobilových šampionátů. Ostatně už si několikrát zkusil závody rallye a poměrně úspěšně. Nejsenzačněji však zní jeho možný přestup do stáje Ferrari, kde by startoval po boku Michaela Schumachera či by ho nahradil po jeho odchodu. Italský jezdec Rossiho popularity v itálské stáji… Formule1 by se měla rozhodně na co těšit.

Autor: Martin Hrabálek

Ve zkratce:
Přezdívka: Il Doctore
Mistr světa kategorie do 125 ccm (1997)
Mistr světa kategorie do 250 ccm (1999)
1x mistr světa kategorie do 500 ccm (2001)
6x mistr světa kategorie MotoGP (2002, 2003, 2004, 2005, 2008,2009)

Mohli by vás také zajímat…