zavřít
Upravit životopis

Životopis

Jako dcera armádního plukovníka a tanečnice strávila dětství na vojenských základnách v Japonsku a Tichomoří. Studovala psychologii na University of Arizona a University of Nevada.

Svou uměleckou kariéru zahájila jako striptérka v nočních podnicích v Las Vegas a koncem 60. let žila s hippies v Evropě. Díky divadelnímu agentu Robertu Walkerovi uzavřela smlouvu s film. společností Universal Pictures, u níž debutovala rolí pornohvězdy Montany Wildhackové, společnice Billyho Pilgrima (Michael Sacks), ve stejnojmenné film. adaptaci románu Kurta Vonneguta Jatka č. 5 (r. G. R. Hill).

Zkušenosti s profesionálním předváděním svých půvabů na pódiu plně uplatnila v postavě striptérky Honey Harloweové, životní družky legendárního kabaretního satirika Lennyho Bruce (Dustin Hoffman), za jejíž ztvárnění v životopisném dramatu Lenny (r. B. Fosse) byla nominována na Oscara 1974, získala cenu BAFTA 1975 a cenu na MFF v Cannes 1975.

Výraznou úlohu penězmi zkažené manželky pohraničního policisty (Jack Nicholson) vytvořila v dramatu Hranice (r. T. Richardson).

Její smyslná krása a určitý rys vulgarity z ní učinily ironické vtělení amerického ženského ideálu, jakousi novou verzi ženského typu, jaký kdysi ztělesňovala Jean Harlowová nebo později Jayne Mansfieldová. Dále však vytvářela převážně dekorativní role bez možnosti hlubšího hereckého prožitku.

Hrála hlavní role v sitcomu Leo & Liz in Beverly Hills (1986, Leo a Liz v Beverly Hills). V 90. letech účinkovala na jevišti (např. Ocelové magnolie, Přišel na večeři) a často vystupovala v TV.

Dostala větší úlohu v populární mýdlové opeře As the World Turns (1998-99, Jak se svět otáčí) a jako host se objevila v seriálech Northern Exposure (Zapadákov - ČTV), Burke's Law (Burkeův zákon), Homicide: Life on the Street (Vražda: Život na ulici), ER (Pohotovost - ČTV), Nash Bridges (Detektiv Nash Bridges - ČTV), The Practice (Právnická praxe), Sins of the City (Hříchy velkoměsta) a Walker, Texas Ranger - ČTV.

Mohli by vás také zajímat…