zavřít
Upravit životopis

Životopis

Slavný irský zpěvák, saxofonista, kytarista, hráč na klávesové nástroje a fouk. harmoniku, vl. jm. George Ivan Morrison, původem z Belfastu (nar. 1945). Navíc uznávaný skladatel. Muzikantsky vyšel jak z keltské hudby, tak ze soulu a R&B.

Kolem r. 1960 hraje jazz v místních kapelách (např. Deanie Sands And The Javelins). V r. 1961 se Van Morrison objevuje ve sk. The Monarchs (1 singl). V r. 1963 zakládá sk. Them. Po 4 letech ji opouští a rozhoduje se pro sólovou kariéru. Velmi ceněné je album Astral Weeks (1968). K největším hitům patří Domino z r. 1970. V 1. pol. 70. let spolupracuje s 11-člennou sk. Caledonia Soul Orchestra. V polovině této dekády dochází k jistému ústupu z předních pozic, kam se navrací až počátkem 80. let. Komerčně úspěšnými se stávají alba Irish Heartbeat (1988) a Enlightenment (1990).

V průběhu let se na jeho nahrávkách objevuje řada špičkových hudebníků, např. Mark Knopfler, Ry Cooder, Ronnie Montrose, Georgie Fame nebo členové souboru Chieftains. Morrison měl vliv na řadu hudebníků (Bruce Springsteen, Bob Seger...).

Na albu "Pay The Devil" se Van Morrison přiklání ke country a to nejen ve svých vlastních písních, ale i v cover verzích svých nejoblíbenějších country hitů.

Van Morrison

74 let, zpěvák, kytarista, saxofonista

Mohli by vás také zajímat…