zavřít
Upravit životopis

Životopis

Vanessa-Mae Vanakorn Nicholsonová, uměleckým jménem Vanessa-Mae, je britsko-singapurská houslistka, která ve své hře prolíná pop music a klasickou hudbu. Jako alpská lyžařka se kvalifikovala na Zimní olympijské hry 2014, kde v obřím slalomu reprezentovala Thajsko, zemi otcova původu. Na olympijské hry se však dostala podvodem.

Dětství
Vanessa-Mae se narodila v Singapuru thajskému otci Varaprongovi Vanakornovi a čínské matce Pamele Tan. Poté, co se její rodiče rozvedli, si její matka vzala Angličana Grahama Nicholsona. Rodina se odstěhovala do Anglie, když byly Vanesse-Mae čtyři roky. Vyrostla v Londýně a má britské občanství.

Hudební kariéra
Vanessa-Mae začala ve třech letech na piano a v pěti letech na housle.

V dětství byla díky pravidelnému vystupování v televizi v pořadech s klasickou muzikou docela známá ve Spojeném království. Podle Guinessovy knihy rekordů je nejmladším zaznamenaným sólistou hrajícím Beethovenovy a Čajkovského houslové koncerty, což dokázala ve věku třinácti let. Během této doby navštěvovala Francis Holland School v centrálním Londýně.

Vanessa-Mae mezinárodně debutovala na Schleswig-Holstein Musik Festival v Německu v roce 1988, a také v roce 1988 měla svůj první koncert s Filharmonickým orchestrem v Londýně. Do celosvětového povědomí však vstoupila až v roce 2001 díky svému hitu Destiny.

V dubnu 2006 byla Vanessa-Mae plátkem Sunday Times Rich List označena za nejbohatší osobnost v zábavním průmyslu ve Velké Británii ve věkové kategorii do 30 let s odhadovaným bohatstvím okolo 64 milionů dolarů pocházejících z koncertů a z asi 10 milionů prodaných desek.

Housle
Vanessa-Mae nejčastěji používá dva typy houslí — akustické housle Guadagnini nebo elektrické housle Zeta Jazz. Guadagnini byly vyrobeny v roce 1761 a zakoupeny jejími rodiči v aukci za 150 000 liber. V lednu 1995 jí byly sice ukradeny, ale policie je nalezla o dva měsíce později. Později spadla a rozbila je, ale byly opraveny. Používá také dvoje elektrické housle Zeta Jazz, jedny z nich jsou bílé a na druhých je obtisklá vlajka Spojených států amerických. Do roku 2001 používala stříbrné elektrické housle Zeta Jazz.

Občas kupuje housle, později je prodává a výdělek věnuje charitě.

Sportovní kariéra
Kromě hudby se věnuje alpskému lyžování. Závodí pod jménem Vanessa Vanakornová. V létě roku 2010 oznámila záměr kvalifikovat se jako reprezentantka Thajska na Zimní olympijské hry 2014 do Soči. Pokoušela se o to již v roce 2002. Tehdy ovšem thajská vláda požadovala, aby se vzdala britského občanství, pokud chce získat thajské.

V lednu 2014 splnila kvalifikační kritéria pro nadcházející sočskou olympiádu, kde se stala součástí thajské výpravy. V obřím slalomu dojela na posledním 67. místě se ztrátou padesáti sekund na vítěznou Slovinku Tinu Mazeovou. V červenci se v tisku objevily informace, podle kterých splnila kvalifikační kritéria díky podvodu, o kterém však sama nemusela vědět. Zfalšovány měly být výsledky kvalifikačních závodů ve Slovinsku. Čtyři údajní viníci byli suspendováni. V listopadu oznámila Světová lyžařská federace FIS, že Vanessa Mae podváděla při kvalifikačních závodech a vyloučila ji na čtyři roky ze závodů.