zavřít
Upravit životopis

Životopis

Vince, vlastním jménem George Vincent Gilligan, americký televizní scénárista, režisér a producent se narodil roku 1967 v Richmondu do rodiny učitelky a pojišťovacího agenta. Již od mládí se zajímal o kinematografii. Na střední škole se svým bratrem Patrickem a nejlepším přítelem Angusem Wallem (editor Klub Rváčů, The Social Network, Muži, kteří nenávidí ženy aj.) natočil amatérskou sci-fi Space wreck, se kterou vyhrál cenu pro mladé umělce na Virginské univerzitě.

Po dokončení střední školy v Chesterfieldu, studoval filmovou produkci na Newyorské univerzitě, kde napsal scénář Wilderův napalm a Co se doma usmaží, za který v roce 1989 dostal scénáristickou cenu virginského guvernéra. Jedním z porotců byl také producent Mark Johnson, který byl tak ohromen jeho talentem, že ho představil Chrisi Carterovi, se kterým začal pracovat na sci-fi seriálu Akta X.

Vince Gilligan napsal několik dalších sci-fi scénářů a spolu s Vincentem Ngoem akční fantasy Hancock, ale zásadní zlom v jeho kariéře přišel v roce 2008, kdy spolu s Markem Johnsonem uvedl neowesternový seriál Perníkový táta (Breaking bad).

Vince Gilligan

50 let, filmový scenárista, filmový režisér

Mohli by vás také zajímat…