zavřít
Upravit životopis

Životopis

Vince Vaughn vyrůstal na předměstí Chicaga v obchodnické rodině. Ačkoliv vynikal v učení, s jeho popudlivým a násilnickým chováním si pedagogové nevěděli rady. Nejčastěji trávil čas s pouličními gangy; byl zatčen pro jízdu pod vliven alkoholu, a protože se vzpíral, byl policisty dokonce zmlácen.

Už během středoškolského studia se pokoušel uplatnit v různých improvizačních divadelních souborech; největší úspěch slavil jako transvestita Paul v inscenaci muzikálu Chorus Line. Účinkování v TV reklamě na Chevrolet ho na sklonku 80. let přivedlo do Los Angeles, kde nejdřív vystupoval jako host v různých TV seriálech, Doogie Howser, M.D., China Beach, 21 Jump Street (Jump Street 21 - ČTV), a natočil pár TV speciálů.

Po několika menších film. rolích se prosadil hlavní úlohou Trenta Walkera, jednoho ze dvou mladých herců, kteří svůj život tráví v losangeleských barech a nočních klubech, v komedii Swingers (r. D. Liman), který napsal jeho přítel a představitel druhé hlavní role Jon Favreau.

Do širšího diváckého povědomí se urostlý Vince Vaughn (195 cm) zapsal postavou dobrodružného fotografa Nicka Van Owena ve sci-fi thrilleru Ztracený svět (r. S. Spielberg) a především jako majitel neblaze proslulého motelu Norman Bates v remaku Hitchcockova thrilleru Psycho (r. G. Van Sant).

V roce 2004 se objevil po boku Bena Stillera v komedii Vybíjená: Bez do toho na plný koule. Film se vyšvihl do čela žebříčku a jen v USA utržil skvělých 114 miliónů dolarů. Na jaře 2004 jsme jej mohli vidět v roli záporáka Reece Feldmana v komedii Starsky a Hutch, kde již podruhé hrál v režii Todda Phillipse. Před tím se objevil v jeho Old School , kde byli k vidění i další členové uskupení komiků Fratpack - Luke Wilson a Will Ferrell. Roku 2005 jsme jej mohli vidět jako Rajiho, adepta na producenta rapu a R&B, v komedie Garyho Graye Buď v klidu (Be Cool) . V tomto filmu si také zahráli John Travolta, Uma Thurman, The Rock nebo Cedric the Entertainer. Následovala akční komedie Douga Limana s Bradem Pittem a Angelinou Jolie Pan a paní Smithovi, kde si Vaughn zahrál nejlepšího přítele pana Smitha, Eddieho. Po boku Keanu Reevese a Vincenta D’Onofria si zahrál ve filmu Thumbsucker (2005).

Ve filmu režiséra Davida Dobkina Nesvatbovi (2005) se objevil v roli zprostředkovatele rovodů Jeremyho Greye, který má spolu se svým dlouholetým obchodním partnerem Johnem Beckwithem (Owen Wilson) zajimavý koníček : vetřít se na svatbu a narušovat její poklidný chod.

Ke konci roku 2005 produkoval romantickou komedii The Break-up, kde si zahrál po boku Jennifer Aniston.

Mohli by vás také zajímat…