zavřít
upravit profil

herec, scénárista, dramaturg, redaktor

narozen: 25. 11. 1915 Praha, Rakousko-Uhersko  † 18. 1. 2007 Praha, Česká Republika

Upravit životopis

Životopis

Vladimír Bor se narodil v rodině divadelního režiséra a operní pěvkyně, což ovlivnilo jeho budoucí profesionální dráhu. Pracoval plných čtyřicet let jako dramaturg Filmového studia Barrandov a tak mu vděčíme za vznik více než půldruhé stovky celovečerních děl.

Bor jako scénárista napsal více než dvě desítky filmů, několik knih a v 60. letech se výrazně podílel také na vzniku nové české filmové vlny. V 90. letech pak V. Bor zúročil své životní a profesní zkušenosti jako pedagog na katedře scenáristiky Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění v Praze, kde byl jmenován profesorem. V

ladimír Bor, který za sebou zanechal trvale zapsané dílo v dějinách české hudby a kinematografie se již za svého života stal ceněným a známým hudebním i filmovým kritikem, dramaturgem a publicistou. Život Vladimíra Bora se uzavřel po dlouhé nemoci ve věku 91 let.

Tisk:
Vladimír Bor vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě v Praze a patřil k prvním redaktorům Mladé fronty. Od r. 1946 byla Borovou domovskou redakcí sice Lidová demokracie, ale i tak psal zasvěcené hudební kritiky do Hudebních rozhledů.

Spisovatelská tvorba: Mezi spisovatelské počiny Vladimíra Bora patří O filmové hudebnosti, Operní večery; Hudební filmy a muzikál nebo publikace Hudba, film, kritika. Protože v protektorátních letech patřil Vladimír Bor k legendární skupině pražských recesistů, vrátil se ke svému mládí v roce 1993 knížkou nazvanou Recese. Společně se Štěpánem Luckým napsal V. Bor ještě knižní publikaci Trojan – Filmová hudba.

Vladimír Bor

91 let, herec, scénárista, dramaturg, redaktor

Mohli by vás také zajímat…