zavřít
Upravit životopis

Životopis

Pochází z herecké rodiny. Nejprve studoval biologii na Novosibirské státní univerzitě a pak přešel k herectví.

Roku 1990 absolvoval Divadelní studio MCHAT, kde působí na studiové scéně Olega Tabakova (Biloxi Blues, Revizor, Don Juan). Věnuje se i divadelní režii (Žebrácká opera).

Od konce 80. let účinkuje rovněž ve filmu, kde dosáhl značné popularity díky rolím mužných hrdinů, jejichž konání je často v rozporu se zákony: počítačový hacker Ivan Vorošilov v dramatu Limita (r. D. Jevstignějev); moskevský jazzman Alexej Varakin, který se rozhodne přivézt z USA zpátky do Ruska svou malou dceru, v lyrické komedii Americká dcerka (r. K. Šachnazarov); cynický zloděj Toljan, vydávající se za důstojníka, v dramatu Zloděj (r. P. Čuchraj); archeolog Alexej, který chce pomstít smrt svého bratra, v dramatu Dvě luny, tři slunce (r. R. Balajan).

V posledních letech se stále častěji uplatňuje v Hollywoodu. Jako filmový režisér debutoval lyrickou komedií Napospas osudu, jejíž hrdinka - vesnická učitelka (Jelena Ševčenková) - těsně před svou svatbou učiní pokus s o zjištění totožnosti svého otce.

Byl oficiálním hostem MFF v Karlových Varech 1998, kde se objevil nejen v soutěžním filmu Dvě luny, tři slunce a ve snímku Zloděj, ale byl zde uveden také jeho režijní debut Napospas osudu. Byl členem poroty MFF v Karlových Varech 2004.

Mohli by vás také zajímat…