zavřít
upravit profil

herec, baskytarista

narozen: 20. 2. 1950 Queens, New York  † 3. 9. 2017 Maui, Havajské ostrovy, USA

Upravit životopis

Životopis

Walter Becker (celým jménem Walter Carl Becker, 20. únor 1950, Queens, New York) je americký hudebník a producent. Je znám jako spoluzakladatel, kytarista, basista a polovina dua, které tvoří rockovou kapelu Steely Dan.

Becker vyrostl ve Westchester County a Forest Hills a je absolventem Stuyvesantské střední školy na Manhattanu (ročník 1967). Poté, co začal hrát na saxofon, přešel ke kytaře a dostal lekce z techniky blues od souseda Randyho Wolfeho, který (pod jménem Randy California) hrál s Jimim Hendrixem a brzo založil kapelu Spirit.

Svého dlouholetého hudebního partnera a druhou polovičku Steely Dana, Donalda Fagena, potkal na Bardově univerzitě v Annandale on Hudson ve státě New York. Becker a Fagen spolu v současné době známým hercem a komikem Chevy Chasem vytvořili univerzitní kapelu známou jako The Leather Canary. V té době nazýval Chase skupinu "kapela špatného jazzu". Raná kariéra Beckera a Fagena zahrnovala také štaci pod pseudonymy Jay and the Americans a počátkem 70. let začali psát popové písně, předtím než vytvořili kapelu Steely Dan.

Steely Dan se rozpadla v roce 1981 a poté se Becker přestěhoval na Havaj a začal kariéru nahrávacího producenta. Produkoval různé umělce, např. Rickie Lee Jonese, China Crisis a Michaela Frankse. Becker je v současné době oceňován jako jeden z pěti členů China Crisis, kteří jsou na obalu jejich alba z roku 1985 nazvaného Flaunt the Imperfection, které rovněž produkoval. Také produkoval stopy na jejich albu z roku 1989 Diary of a Hollow Horse, ačkoliv na této nahrávce není uváděn jako člen kapely.

Becker se vrátil krátce ke spolupráci s Fagenem na debutovém albu americké zpěvačky, bývalé modelky, Rosie Velové. Jejich partnerství vyústilo v polovině 90. let, když podnikli v roce 1993 turné pod jménem Steely Dan, a Becker v tomtéž roce také produkoval Fagenovo album Kamakiriad. Na oplátku byl Fagen koproducentem Beckerova pozdního solového debutového alba 11 Tracks of Whack.

V roce 2000 se Becker a Fagen opět spojili a vytvořili první studiové album Steely Danu za poslední dvě desetiletí, Two Against Nature, které vyhrálo cenu Grammy za album roku. V roce 2003 následovalo Everything Must Go.

Becker byl v roce 2007 uveden do hudební síně slávy na Long Islandu. Jeho druhé solové album, Circus Money, vyšlo 10. června 2008.

Becker v roce 1987 produkoval norský singl Fra Lippo Lippiho nazvané "Angel", stejně jako album China Crisis z roku 1985 nazvané Flaunt the Imperfection. V roce 2005 Becker koprodukoval a hrál na basovou kytaru na albu Krishny Das nazvaném All One. Na albu Tough on Crime Rebeccy Pidgeon z roku 2005 hrál Becker solovou kytaru u titulní písně. Album Madeleine Peyrouxové z roku 2006 nazvané Half the Perfect World obsahuje singl I´m All Right, který Becker napsal spolu s Peyrouxovou a produkoval spolu s Larry Kleinem.

V roce 2001 získali jak Becker, tak Fagen, čestný doktorát z hudby od Hudební univerzity v Berklee. Oba převzali cenu osobně.

Walter Becker

67 let, herec, baskytarista