zavřít
Upravit životopis

Životopis

Je příslušníkem indiánského kmene Čerokíjů (Cherokee), jehož jazykem hovořil do svých pěti let, než se na základní škole naučil anglicky. Maturoval na Tulsa Junior College. Po návratu z vojenské služby ve Vietnamu se velmi aktivně zapojil do hnutí za práva amerických Indiánů (1973 se účastnil obsazení Wounded Knee v Jižní Dakotě) a pomáhal s vydáváním čerokíjských novin.

Několik let žil na svém koňském ranči. Na skonku 70. let se rozvedl, opustil ranč a nastoupil hereckou dráhu. První jevištní zkušenosti získal jako člen divadelního souboru American Indian Theatre Company a ve vlastním sólovém zájezdovém pořadu Coyote Chews His Own Tail (Kojot si hryže svůj ocas).

Podobně jako jeho kanadský kolega Graham Greene vstoupil do kinematografie v 90. letech jako představitel statných charismatických Indiánů ve významných historických filmech z Divokého západu: "nejsilnější" bojovník kmene Pawneeů ve výpravném díle Tanec s vlky (r. K. Costner) a pomstychtivý hurónský zvěd Magua v adaptaci dobrodružné romantické knihy Jamese Fenimora Coopera Poslední Mohykán (r. M. Mann).

Nejvíc však zaujal svou impozantní interpretací titulní role legendárního náčelníka a šamana apačského kmene Čirikawa v životopisné fresce Geronimo (r. W. Hill). Němou postavu indiánského šamana, který se zjevuje Jimu Morrisonovi (Val Kilmer) v alkoholických a drogových vizích, vytvořil v hudebním životopisném dramatu The Doors (r. O. Stone).

Posléze se uplatnil zejm. v akčním žánru: jednooký šéf obchodu se zbraněmi Sagat v thrilleru podle počítačové hry Street Fighter: Poslední boj (r. S. E. de Souza), losangelský policista Casals v kriminálním dramatu Nelítostný souboj (r. M. Mann) nebo záhadný gangster Hannover v hororu Chobotnice (r. S. Sommers). Jeho nevšedně hluboký hlas zaznívá často v TV dokumentech s indiánskou tematikou. Je autorem dvou knih pro děti.

Mohli by vás také zajímat…