Westbam

dj

Narození:
4. března 1965
Věk:
59 let
Upravit profil
Vůdčí postava německé houseové a techno scény od počátku 80.let, Maximilian Lenz, se kromě prvotních skladeb proslavil zejména založením tradice dnes tak slavné Mayday a Love Parade. DJingu se začal věnovat v roce 1983 pod jménem kombinujícím...

Životopis

Vůdčí postava německé houseové a techno scény od počátku 80.let, Maximilian Lenz, se kromě prvotních skladeb proslavil zejména založením tradice dnes tak slavné Mayday a Love Parade. DJingu se začal věnovat v roce 1983 pod jménem kombinujícím jeho původ a největší hudební vzor - Westphalia Bambaata. V roce 1984 se přestěhoval do Berlína, kde postupně přešel z industriálně laděného hip hopu k americké house music, která v té době zaplavila Evropu.

Posléze se začíná věnovat vlastní produkci a stejně jako většina jeho krajanů se posunul od Chicagského houseu k tvrdšímu zvuku Detroitu. Po několika úspěšných deskách přichází roku 1989 s debutovým albem The Cabinet a se singlem The Roof Is On Fire, brzy také zakládá label Low Spirit a vtrhává do německých hitparád s trackem Monkey Say Monkey Do. Aby oslavil úspěch, kterým byl překvapen, rozhodl se Westbam k uspořádání ojedinělé outdoor party, kterou chtěl dostat hudbu z klubů na otevřená prostranství. Že je touto akcí Love Parade a že se z původních 500 nadšenců proměnila v průběhu dekády na akci s čtvrt milionem tanečníků asi není třeba dodávat.

Roku 1991 vydává album A Practising Maniac At Work, ještě vetší ovace ale sklízí za Bam Bam Bam, které se umisťuje na 14. místě oficiální německé LP hitparády. Spolu s Klausem Jankuhnem zakládá Members Of Mayday, jejich hymny skládané k jednotlivým ročníkům této mega akce postupem času získávají kultovní status. Desáté výročí založení labelu Low Spirit slaví v roce 1995 vydáním dvojalba The Age Of The DJ Mixer.

Westbam má bezpochyby cit pro hitové kompozice, úspěšných singlů má na svém kontě nespočet, připomeňme si alespoň pecky jako Beatbox Rocker, Sonic Empire, Sunshine, Music Is The Key a další tracky pro Love Parade, skvělý remix skladby Bostich od Yello, z poslední doby jmenujme třeba album Right On, nebo singl Dancing With The Rebels složený spolu s Afrikou Islamem. Dohromady s Klausem Jankuhnem tvoří projekty Members Of Mayday a Love Committee, spolupracuje také s Charlesem Andre Glennem (Mr.X & Mr.Y) anebo s Matthiasem Roeinghem (Dr.Motte). Westbam má na svém kontě dokonce knihu s názvem Mixes, Cuts, Scratches - kolekci textů z interview s básníkem