zavřít
Upravit životopis

Životopis

Zpěvák a kytarista, přední představitel americké country, původem z Texasu (celým jménem William Hugh Nelson, nar. 1933). Jako dítě zpíval v kostelním sboru. Skládat začíná v sedmi letech, v deseti je zručným kytaristou. Nakrátko vstoupil do americké armády, a od r. 1953 vystupuje v klubech, v r. 1958 se stává discjockeyem v Houstonu. V té době nahrál i první singl.

V r. 1960 přesídlil do Nashville a stává se nejprve úspěšným skladatelem - m.j. písně "Crazy" v podání Patsy Cline (1961), "Hello Walls" v podání Farona Younga (1961) nebo "Pretty Paper", kterou proslavil Roy Orbison (1963). Píseň "Funny How Time Slips Away" se stala popovým hitem hned třikrát. Od r. 1962 se Nelson začíná věnovat i sólové kariéře, (předtím hraje na baskytaru se sk. Cherokee Cowboys). Přestože až do poloviny 70. let nemá sám vlastní velký hit, je v r. 1973 uveden do skladatelské dvorany slávy v Nashville.

Mezi jeho ceněná alba z tohoto období patří "Phases And Stages" (1974) a bluesovější "Shotgun Willie" (1971). V r. 1970 Nelson přesídlil do N.Y.C. Jistým mezníkem v kariéře se stává album "Red Headed Stranger" (1975) a singl "Blue Eyes Crying In The Rain" (1975), který byl oceněn Grammy. V té době se stává i výraznou postavou hnutí “Outlaws”, jenž se postavilo proti přežitým tradicionalistickým formám na poli country music. V Nelsonově hudbě se objevují prvky jazzu, blues, gospelu i rocku. Začíná také spolupracovat s Waylonem Jenningsem - m.j. úspěšná nahrávka "Good Hearted Woman" z první platinového alba v dějinách country music - "Wanted The Outlaws".

Úspěšné období v 2. pol. 70. let doprovázejí m.j. písně "Georgia On My Mind" (z veleúspěšného alba "Stardust") a "Mammas Don´t Let Your Babies Grow Up To Be Cowboys" (v obou případech Grammy za r. 1978). Willie Nelson se objevuje i v řadě filmů, např. Electric Horseman (1979), Honeysuckle Rose (1980), Barbarosa (1982), Songwriter (1984), Red Headed Stranger (1987), Mistři Hazardu (2005) nebo seriál Miami Vice (1986). Postavení country hvězdy v USA (v Anglii se nikdy příliš neprosadil) si upevňuje i v 80. letech. K největším hitům úspěšným v country i popových sférách patří "On The Road Again" (1980, cena Grammy, nominace na Oscara), "Always On My Mind" (1982, cena Grammy), "To All The Girls I´ve Loved Before" (duet s Julio Iglesiem, 1984). V roce 1985 byl jedním ze zpěváků hitu "We Are The World".

V roce 1985 se podílí na úspěšném projektu "Highwayman" (Waylon Jennings, Johnny Cash, Kris Kristofferson). Opětovný ohlas sklidilo album "Across The Borderline" (1993), na němž spolupracovali i Bob Dylan a Paul Simon.

Willie Nelson publikoval autobiografickou knihu "The Facts of Life and Other Dirty Jokes", a rovněž best-seller "The TAO Of Willie". V roce 2003 se stal rekordmanem - jeho duet s Tobym Keith "Beer For My Horses" se dostal na 1. příčku americké country hitparády, měl úspěch na popové a stal se zlatým singlem. Nelson se často objevuje v projektech, kde jsou jeho kolegové výrazně mladší – např. "It Will Always Be", kde se objevili i Paula Nelson, Lucinda Williams a Norah Jones. Na podzim 2005 mu vyšlo album "Countryman" ve stylu reggae. Několik skladeb nahrál s rapperem Snoop Doggem. Následovalo jazzové "American Classic", "Country Music" a nejnovější "Heroes" - 2012.

Mohli by vás také zajímat…