zavřít
Upravit životopis

Životopis

Winona Ryder se narodila 29.10.1971, vyrůstala v severní Kalifornii, když jí bylo deset celá rodina se přestěhovala do Petalumy kvůli dlouhodobé šikaně od spolužáků. Měla početnou rodinu: otec - Michael, matka - Cindy, sourozenci - Sunyata, Jubal, Yuri.
V 11-ti letech se stala členem "American Conservatory Theatre" (divadelní konservatoř), brzy poté se pokusila v konkursu o filmovou roli dcery Jona Voightse v Desert Bloom, ale neúspěšně. Svou první debutovou roli získala ve 14-ti letech ve filmu Lucas (1986).

Příchod popularity po jejím vystoupením sebevražedné teenagerky v černé komedii Tima Burtona Beetlejuice (1988), ji velmi rychle zajistilo pozici jedné z nejvíce pravidelně obsazované herečkou v Hollywoodu. Winona pokračovala v hraní několika neobvyklých rolí, například Heathers (1989), Great Balls of Fire (1989) (ve kterém si zahrála s Jerry Lee Lewisem, prvním manželem), Edward Scissorhands (1990), a Mermaids (1990).

Na počátku devadesátých let přešla Winona z tenagerských rolí na role vyžadující větší vyspělost. Nejprve v roli řidičky taxi ve filmu Night on Earth (1991) a posléze ve filmové adaptaci Stokerova románu Dracula.

V roli milenky Antonia Banderase si zahrála ve filmu The House of the Spirits. Ještě větší úspěch přišel v milostném dramatu Martina Scorseseho Věk nevinnosti The Age of Innocence (1993). Film z prostředí New Yorku 1871, ve věku přísných konvencí a rituálu, se pokusili porušit zavedená pravidla. V tomto filmu si zahrála spolu s Danielem Day-Lewisem a Michelle Pfeifferovou. Za tuto roli byla Winona nominována na Oskara v kategorii nejlepší herečka hrající vedlejší roli.

Druhou nominaci na Oskara tentokráte pro nejlepší herečku získala v následujícím roce za její zpodobení Jo March ve filmu Malé ženy Little Women (1994). Film ze šedesátých let devatenáctého století. Ve stejný rok herečka získala naprosto odlišnou roli v Reality Bites (1994) ve kterém si zahrála Lelainu Pierce. Podobnou roli získala také v How to Make an American Quilt (1995).

Následující role ve velice očekávaném a recenzovaném Vetřelec: Vzkříšení Alien Resurrection (1997). V dalším pro Winonu zlomovém snímku, kde si nejen zahrála (Susannu Kaysen), ale stala se jeho hlavní producentkou bylo drama Narušení Girl, Interrupted (1999). Film se odehrává v roce 1967 a sedmnáctiletá Susanna Kaysenová (Winona) je stejná jako mnoho jejích vrstevníků – zmatená, nejistá a snaží se najít smysl v tom rychle se měnícím světě kolem sebe. Po (rodiči sjednané) návštěvě psychiatra se od něj ovšem dozví, že její chování se jmenuje “nerozpoznatelné narušení osobnosti, projevované nejistotou o vlastní osobnost, dlouhodobých záměrech, výběru přátel a nejasným žebříčkem hodnot” - a je okamžitě umístěna do psychiatrické léčebny. Tady Susanna poznává Lisu, Daisy, Georginu, Polly a Janet – pestrou skupinu mladých žen. Stanou se jejími nejlepšími přítelkyněmi a pomohou jí najít cestu k někomu, koho už dávno ztratila – k sobě samé.

Objevila si v podobně tmavém filmu Černá labuť od Darrena Arfonskyho. Film získal velmi dobré hodnocení. V roce 2012 získala roli v kriminálním dramatu The Ice a v témže roce se vrátila k muži, který jí pomohl ke slávě. V Burtonově animovaném filmu Frankweenie: Domácí mazlíček propůjčila hlas Else.

V tisku jsme jí mohli zahlédnout především díky kampani pro boj s rakovinou.

Mohli by vás také zajímat…