zavřít
Upravit životopis

Životopis

Xavier Dolan pochází z umělecké rodiny, jeho otec je québecký herec Manuel Tadros. Na plátně se objevil už ve svých čtyřech letech v reklamě, a poté se začal objevovat i ve filmu. První hlavní roli získal ve filmu Tajná pevnost (2001).

Kariéru režiséra zahájil ve dvaceti letech. Jeho snímky jsou s obrovským úspěchem uváděny na mezinárodních filmových festivalech. Velkou pozornost vzbudil již svým debutem Zabil jsem svou matku (2009). Částečně autobiografický příběh o sedmnáctiletém homosexuálovi Dolanovi, který začne být posedlý svou matkou díky jejich bouřlivým vztahům v době, kdy objevuje tajemství dospělosti a potýká se s prvními vážnými nástrahami života, byl uveden na filmovém festivalu v Cannes v sekci Quinzaine des réalisateurs v roce 2009, kde zde získal tři ceny. Stal se také kanadským zástupcem na Oscarech a cenách César.

Následovala „studie zamilovanosti" Imaginární lásky (2010), oceněná na filmovém festivalu v Cannes (Regards Jeunes Prize), Rotterdamu (MovieZone Award) a mnoha dalších. Další snímek Laurence Anyways (2012) rovněž uspěl na mnoha festivalech – z Cannes si odnesl hned dvě ceny (Queer Palm za nejlepší queer snímek a cenu pro nejlepší herečku v sekci Un Certain Regard pro Suzanne Clément), dále zvítězil na festivalu v Torontu (kategorie Nejlepší kanadský hraný film), získal francouzskou cenu Lumiere Awards a další.

Dolanův snímek Tom na farmě (2013) získal na festivalu v Benátkách získal cenu FIPRESCI a byl nominován na cenu nejvyšší – Zlatého lva.

Mohli by vás také zajímat…