zavřít
Upravit životopis

Životopis

Xavier Kurt Naidoo je jedním z nejúspěšnějších německých soulových zpěváků současnosti. Zároveň je i textařem, jeho písně mívají často náboženský, křesťanský motiv.

Rodina, dětství
Xavier Naidoo se narodil 2. října roku 1971 v německém Mannheimu rodičům pocházejícím z Jihoafrické republiky. Jeho matka byla irského původu, otec německo-indického. V důsledku tmavší barvy pleti se v mládí setkával s rasistickými útoky na svoji osobu.

Hudbě se věnoval již od raného dětství - účinkoval v kostelním sboru a ve skupině Just 4 Music.

Počátek kariéry
V roce 1992 Xavier přerušil učení se na kuchaře, aby mohl odcestovat do USA, kde měl příležitost vystupovat a také nahrát sólové album. To bylo vydáno roku 1993 pod názvem Seeing is believing, avšak Xavier nebyl spokojen s jednáním nahrávací firmy, a tak se vrátil zpět do Německa.

Úspěchy v Německu
Po návratu do rodné země si Xavierova talentu povšiml hudební producent Moses Pelham, jenž se rozhodl angažovat jej ve svém Rödelheim Hartreim Projektu jako zpěváka. Z RHP vznikl později label 3p (Pelham Power Production), pod nímž vydávala svá alba i rapperka Sabrina Setlur a s níž Xavier nahrál singly Freisein a skladbu ze sountracku k thrilleru Anatomie, Alles. Pod tímto labelem bylo vydáno roku 1998 i jeho první německé sólové album Nicht von dieser Welt, se singly 20 000 Meilen, Nicht von dieser Welt , Führ mich ans Licht. Píseň Sie sieht mich nicht se nachází i na soundtracku k filmu Asterix a Obelix.

Die Söhne Mannheims
V roce 1995 se Xavier rozhodl založit vlastní skupinu a spolu s několika svými přáteli tento nápad uskutečnil. Název kapela získala podle města, v němž se většina členů narodila nebo zde momentálně žila. Xavier plánoval i založení labelu Söhne Mannheims, což bylo proti vůli Mosesi Pelhamovi, důsledkem byl odchod Xaviera od 3p.

Po dlouhých přípravách vydali Söhne Mannheims v roce 2000 své první album Zion, se singly Geh davon aus, Dein Glück liegt mir am Herzen aj.

2002 - současnost
Během pauzy Söhne Mannheims pracoval Xavier na dalším sólovém albu, jež vyšlo roku 2002 - Zwischenspiel/Alles für den Herrn a singly Bevor du gehst, Wo wilst du hin a Abschied nehmen.

Ve spolupráci s americkým rapperem RZA (člen Wu-Tang Clanu) nazpíval v roce 2003 mimořádně úspěšný singl Ich kenne nichts ( v anglické verzi I´ve never seen). Skladba byla vydána na albu The World according to RZA.

V témže roce se opět sešli členové Söhne Mannheims a v červnu 2004 následovalo album Noiz a singly Vielleicht, Dein Leben, Und wenn ein Lied a Wenn du schläfst.

Zatím poslední sólové album Xaviera Naidoo s názvem Telegramm für X vyšlo roku 2005. Součástí byly singly Dieser Weg, Bist du am Leben iteressiert?, Zeilen aus Gold a Was wir alleine nicht schaffen. Xavier též napsal a nazpíval píseň Danke jako poděkování národnímu fotbalovému týmu Německa za 3. místo na Světovém fotbalovém šampionátu 2006.

Xavier se účastní také mnohých charitativních akcí a projektů bojujících proti rasismu. Příkladem může být německý hudební antirasistický projekt Brothers keepers a jejich alba Lichtkultur (2001) a Am I Brother´s keeper? (2005). Spolupracuje i se skupinou Zeichen der Zeit, která sdružuje německé věříci interprety, alba: Zeichen der Zeit (2004) a David Generation (2006).

Mohli by vás také zajímat…