Xherdan Shaqiri [džerdan šaťiri] je švýcarský fotbalový záložník, který hraje v německém klubu FC Bayern Mnichov a švýcarské fotbalové reprezentaci.Klubová kariéraDětství a začátkyShaqiri se narodil ve městě Gnjilan v Jugoslávii (dnešním Kosovu)....

Xherdan Shaqiri [džerdan šaťiri] je švýcarský fotbalový záložník, který hraje v německém klubu FC Bayern Mnichov a švýcarské fotbalové reprezentaci.

Klubová kariéra
Dětství a začátky
Shaqiri se narodil ve městě Gnjilan v Jugoslávii (dnešním Kosovu). Ještě jako dítě se však Shaqiri s rodiči přestěhoval do Švýcarska, aby utekli před válkou, která tehdy v Jugoslávii probíhala. Fotbal začal Shaqiri hrát v osmi letech v lokálním klubu SV Augst, ke kterému se připojil v roce 1999. Roku 2001 ve svých deseti letech přešel k dorostu FC Basileje. Mnoho klubů chtělo mladého Shaqiriho během jeho působení v dorostu Basileje získat, ale on se tam rozhodl zůstat.

FC Basilej
Shaqiri začal hrát za rezervní tým Basileje v roce 2007, v 19 zápasech vstřelil 8 gólů. 2. února 2009 podepsal 18letý Shaqiri svůj první profesionální kontrakt s FC Basilejí. Svůj debut v prvním týmu Basileje si odbyl 12. července 2009, když v zápase proti FC St. Gallen vystřídal v 62. minutě Valentina Stockera. 9. listopadu 2009 vstřelil Shaqiri svůj první gól za FC Basilej v domácím utkání proti Neuchâtel Xamax, které Basilej vyhrála 4:1. Sezóna 2009/10 byla pro Shaqiriho úspěšná, s Basilejí vyhrál jak titul ve švýcarské lize, tak i švýcarském poháru. V sezónách 2010/11 a 2011/12 navíc Basilej titul ve švýcarské lize obhájila.

Bayern Mnichov
V létě 2012 přestoupí za 12 miliónů eur do německého FC Bayern Mnichov, kde podepsal smlouvu platnou do roku 2016. Ve 27. bundesligovém kole 30. března 2013 vstřelil jeden gól při kanonádě 9:2 nad Hamburkem. S klubem slavil v sezóně zisk ligového titulu již 6 kol před koncem soutěže, ve 28. kole německé Bundesligy. 11. května 2013 ve 33. kole přispěl jedním gólem k vítězství 3:0 nad Augsburgem.

5. prosince 2012 v základní skupině F Ligy mistrů 2012/13 pomohl svým gólem k výhře 4:1 nad BATE Borisov. Bayern oplatil běloruskému soupeři prohru 1:3 z prvního vzájemného zápasu ve skupině. V prvním zápase semifinále 23. dubna 2013 byl u výhry 4:0 nad Barcelonou, která byla dosud velmi suverénní. Xherdan střídal v průběhu druhého poločasu, Bayern si zajistil výbornou pozici do odvety. Na konci Ligy mistrů mohl slavit vítězství, i když ve finále proti Borussii Dortmund (výhra 2:1) nehrál. Ve finále DFB-Pokalu 1. června 2013 porazil Bayern VfB Stuttgart 3:2 a získal tak treble (tzn. vyhrál dvě hlavní domácí soutěže plus titul v Lize mistrů resp. PMEZ) jako sedmý evropský klub v historii. Shaqiri nastoupil v samotném závěru zápasu. S Bayernem vyhrál v prosinci 2013 i Mistrovství světa klubů v Maroku, kde Bayern porazil ve finále domácí tým Raja Casablanca 2:0.

Reprezentační kariéra
Mládežnické reprezentace
Shaqiriho debut za Švýcarsko U21 byl 11. listopadu 2009 v zápase proti Turecku U21 v kvalifikaci na ME hráčů do 21 let. Jeho první gól za Švýcarský tým do 21 let byl v zahajujícím zápase ME hráčů do 21 let 2011 proti Dánsku U21, který Švýcarsko vyhrálo 1:0. Švýcaři nakonec na tomto mistrovství skončili druzí, když prohráli ve finálovém zápase 0:2 se Španělskem U21. I přes prohru si ale zajistili svým postupem do finále účast na Letních olympijských hrách 2012 v Londýně.

A-mužstvo
Svůj debut za švýcarskou fotbalovou reprezentaci si odbyl 3. března 2010 v domácím přátelském zápase proti Uruguayi Odehrál pouze první poločas, Švýcarsko střetnutí prohrálo 1:3. Byl překvapivě povolán na Mistrovství světa ve fotbale 2010 v JAR, kde si zahrál v zápase skupiny H proti Hondurasu, když v 78. minutě vystřídal Benjamina Huggela.

Svůj první reprezentační gól v národním týmu vstřelil 7. září 2010 proti Anglii v zápase kvalifikace na ME ve fotbale 2012, který Švýcarsko prohrálo 1:3.