zavřít
Upravit životopis

Životopis

K herectví se dostal přes lekce tance své tety (jejími studenty byli mj. James Dean a Marlon Brando) a hlasovou průpravu Juanity Hallové.

Začínal na konci 50. let na regionálních divadelních scénách. Účinkování na Broadwayi (mj. boxerské drama Howarda Sacklera Velká naděje bílých, hudební drama Harolda Romea The Zulu and the Zayda) mu přineslo zájem TV a řadu pohostinských vystoupení v úspěšných seriálech (mj. The Big Valley, The High Chaparral, Hawaii Five-O, Mannix, Gunsmoke - ČTV, Night Gallery, Alfred Hitchcock Presents).

Z jeho dalších TV rolí vyniká postava ugandského prezidenta Idiho Amina v dramatické rekonstrukci záchrany rukojmí Operace Blesk (nominace na cenu Emmy) a pravidelné účinkování v seriálu z vojenského prostředí For Love and Honor (1983-84, Pro čest a lásku).

Na film. plátně se poprvé výrazněji projevil v úloze mstitele Sonnyho Boye Mosbyho, který však svůj skrytý revolver nikdy nepoužije, v dramatu o rasových problémech podle knihy Jesse Hilla Forda Vykoupení L. B. Jonese (r. W. Wyler).

Ve svých dalších film. postavách se soustředil většinou na portréty sebevědomých, agresivních a vzpurných černochů: arcizloduch Kananga, premiér ostrovní republiky a heroinový magnát, který však nemá šanci proti britskému tajnému agentovi 007 (Roger Moore), ve špionážní bondovce Žít a nechat zemřít (r. G. Hamilton); dělník z automobilky Smokey, jenž se vzepře proti okrádání vlastními odbory, v sociálním dramatu Modré límečky (r. P. Schrader), palubní mechanik Parker, člen posádky vlečné lodi Nostromo, v klasickém sci-fi thrilleru Vetřelec (r. R. Scott); smůlou pronásledovaný federální agent Alonzo Mosely v kriminální komedii Půlnoční běh (r. M. Brest).

Průběžně se také vrací k divadlu (především na mimobroadwayské scény) a sám je autorem hry Big Black.

Mohli by vás také zajímat…