zavřít
upravit profil

herec, zpěvák, tanečník

narozen: 12. 7. 1955 Trutnov, Československo  † 16. 3. 2009 Praha, Česká republika

Upravit životopis

Životopis

Herec, tanečník a zpěvák Zdeněk David byl původně vyučeným kuchařem, který své středoškolské gymnaziální vzdělání získal až večerním studiem.

Zdeněk David se se svými zkušenostmi z amatérského divadla i z hostování v pražském Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého pokusil po ukončení povinné základní vojenské presenční služby o přijetí na herectví pražské Divadelní akademie múzických umění a po absolutoriu byl v angažmá Horáckého divadla Jihlava, v pražském Činoherním klubu, v Divadle Na zábradlí, v Divadle v Řeznické či v Městských divadlech pražských. Mezi nejvýraznější divadelní role Z. Davida určitě patří dóže benátský ze Shakespearova Othella; Clavaroche z Mussetovy hry Kdo se skrývá za zdí nebo Martin Kabát z Drdových Hrátek s čertem. David byl na prknech, co znamenají svět nejenom hercem činoherním, nýbrž také hercem muzikálovým, což dokazoval v Hermanově Hello, Dolly! nebo v Polské krvi O. Nedbala.

Zdeněk David před filmovou a televizní kamerou získával zkušenosti nejprve v rolích komparzních a tak lze za jeho oficiální debut na stříbrném plátně považovat až rolí studenta v Soukupově kultovním filmu Láska z pasáže. Velké hlavní role se Z. David na filmovém plátně ani na televizní obrazovce sice nakonec nedočkal, přesto jeho četné drobné úlohy měly vždy dostatek věrohodnosti a opravdovosti, takže pro diváka jeho charakteristický herecký výkon znamenal snadnou zapamatovatelnost.

K naposledy zmíněnému typu rolí ve filmografii Z. Davida určitě patří kuchař v Brynychově kriminálním snímku Mravenci nesou smrt; příslušník Veřejné bezpečnosti z Borkova dramatu Cena medu; opilec z Marhoulovy parodie Mazaný Filip; sluha Lionel ze Zelenkovy komedie Bankrotáři nebo příbuzný paní Dany z legendárního debutu I. Pavláskové Čas sluhů. Davida jsme měli možnost vidět také v celé řadě televizních inscenací či seriálů, o čemž svědčí například jeho postava honáka v Bočanově Zdivočelé zemi; gangster v Černých andělích nebo role psychiatra v mysteriozním Draculově švagrovi. Díky svému náhlému odchodu ze světa se Z. David už nedočkal premiérových uvedení svých posledních rolí, které vytvořil v Arichtevově retro seriálu Vyprávěj, v němž byl příslušníkem Státní bezpečnosti; v Cieslarově psychologickém dramatu Sněžná noc, kde si zahrál varhaníka nebo v Janákově historické komedii pro celou rodinu Ať žijí rytíři, kam byl obsazen do postavy kočovníka.

Zdeněk David svůj život ukončil zcela nečekaně a dobrovolně ve věku 53 let.

Zdeněk David

53 let, herec, zpěvák, tanečník

Mohli by vás také zajímat…