zavřít
upravit profil

bubeník, karikaturista, rybář, entomolog

55 let,narozen: 10. 2. 1962 Hradec Králové, Československo 

Upravit životopis

Životopis

Narozen 10. 2. 1962 v Hradci Králové. Původním povoláním chovatel hospodářských zvířat. Pracoval jako traktorista a zemědělec. Po absolvováni základní vojenské služby zůstal v Praze, kde vystřídal spoustu dalších profesí. Stal se údržbářem, topičem, vrátným, skladníkem, lovcem hmyzu a hospodářem v několika hotelích.

Po celou dobu pilně kreslil. Absolvoval výtvarné kurzy a několik let se věnoval figurální kresbě a portrétům. První vtipy publikoval v roce 1982. Jeho kresby se postupně začaly objevovat v Zemědělských novinách, Dikobrazu a dalších denících a časopisech. Od roku 1993 pravidelně spolupracoval s Českým deníkem a právě díky němu se o rok později stal profesionálním kreslířem.

Většina Hofmanových vtipů se odehrává kdesi na periferii. Hlavní hrdina pan Bublajz, chlapík s bradkou a culíkem, se potuluje uličkami a pokud někam vejde, tak většinou do nějaké útulné hospůdky. Tady je autor jako doma a u světlého piva vymýšlí černý a někdy i drsný humor. Jeho oškliváci jsou však lidští a jejich svět vás určitě bude bavit. Kolekce nejlepších vtipů vyšla pod výstižným názvem Šílenosti z čeledi lidí.

V roce 1998 založil agenturu s humorem a vydavatelství Dexempo. Zabývá se výrobou dárků s humorem. Kreslené postavičky se objevují na hrnkách, sklenicích a korbelech. Následuje výroba veselých triček, vydávání pohlednic, kalendářů a knih. Na začátku nového tisíciletí provozoval tři obchody - Dárky s humorem v Praze. V současné době se firma Dexempo věnuje výrobě a velkoobchodní činnosti.

V roce 2003 začíná společně s Ivanem Rillichem vymýšlet a tvořit největší kreslený vtip na světě. Jmenuje se Óbrfrk. Je složený z jednotlivých pidifrků a ve formě pohlednic tvoří historicko - turisticko - cyklisticko - vodácko - pijáckého průvodce po Čechách. Původně to měly být pouze Čechy jižní, ale pro značný sběratelský zájem se Óbrfrk neustále zvětšuje.

Kromě kreslení má Hofman spoustu dalších koníčků. Začátkem osmdesátých let založil bigbeatovou kapelu Exploze, ve které působil jako textař a bubeník. Humorné texty byly plné brouků, much, švábů a opilých komárů, bojujících proti DDT a discu.

Hmyz se nevyskytuje v textech náhodně. Další velkou Hofmanovou zálibou je entomologie. Od deseti let sestavuje sbírku brouků, která dnes čítá několik tisíc druhů. Vlastnil i živého štíra "Bobíka" (Pandinus imperator) pro filmové účely. Oba si zahráli ve známém seriálu TV Nova, Ulice.

V přírodě však neloví jenom brouky. Je vášnivým rybářem. V osmi letech složil rybářské zkoušky a stal se členem rybářského svazu. Prošel školou vynikajícího rybáře, bývalého továrníka a puškaře Josefa Duška z Opočna.

Začátkem devadesátých let se seznámil s bratry Bubeníkovými, kteří jako jedni z prvních začali používat vlasovou metodu a boilies k lovu velkých kaprů. Poznal nové lokality a rejdiště trofejních ryb. Tyto zážitky ho inspirovaly k vydání knihy Postrach vod aneb rybářská knížka.

Hofmanova specializace však směřovala k lovu dravých ryb. Na začátku nového tisíciletí začíná stále častěji cestovat do Skandinávie. Štiky ulovené ve Švédsku, Norsku a Ålandech se stávají základem další rybářské knížky Postrach vod se vrací aneb rybářská knížka, která vyšla v roce 2008.

Od roku 2009 začíná pravidelně spolupracovat s časopisem Rybářství, kde kromě kreslení vtipů publikuje i články o chytání ryb a rubriku Kladivo českého vikinga.

Zdeněk Hofman hraje již mnoho let na bicí nástroje ve skupinách Tři čutory a Dexempo retro cirkus.

Skupina Tři čutory existuje více než patnáct let. Hofman hraje ve skupině od roku 2003. Členové skupiny jsou pražskou HC/punkovou scénou uznávané figury ze skupin např.: V.T. Marvin, Slut, P.S., Už jsme doma. Tři Čutory se prezentují jako ortodoxně – vodácko - trampská skupina hrající wood core. V roce 2005 vydaly Čutory CD s názvem Vlak kamarád.

Zdeněk Hofman

55 let, bubeník, karikaturista, rybář, entomolog